Dünyanın birçok yerinde yeni koronavirüs aşısı olmasına rağmen Delta varyantına yakalanan çok sayıda vaka görüldü.

Çin’de dün 21 lokal vaka görüldü. Bu son salgın dalgasına yol açan Nanjing’deki ilk vakalar, kentteki uluslararası havaalanında temizlikçi olarak çalışan personeldir.

TEMİZLİK PERSONELİ KURALLARA UYMADI

Temizlik personeli, Rusya’dan gelen uçak kabininde temizlik yaptıktan sonra koruyucu elbiseleri çıkarırken ve çöpleri atarken kurallara uymadı ve salgının yayılmasına neden oldu. Şu ana kadar salgın 7 eyaletin 10’u aşkın kentine sıçradı.

Çin’deki vakaların çoğu daha önce 2 doz aşı kullanmıştı.

Aşıların güvenilir koruma gücü olup olmadığı şüphesiyle ilgili olarak, Çinli aşı üreticilerinden Sinopharm ve Sinovac dün ayrı ayrı açıklama yaparak, Çin yapımı aşıların Delta varyantına karşı etkin koruma sağlayabildiğini belirtti. Uzmanlar, aşı olduktan sonra yine enfekte olanların genel olarak hafif belirtileri bulunduğunu dile getirdi.

DELTA VARYANTI ÇİN’İ DE ETKİLİYOR

Nanjing’deki salgına yol açan Delta varyantı şimdiye kadar Jiangsu, Anhui, Sichuan, Liaoning, Guangdong, Hunan ve Beijing dahil 7 idari bölgedeki 10’u aşkın kente yayılmıştır.

Söz konusu durum, Çin yapımı aşıların Delta varyantına direnemeyeceği anlamına geliyor mu?

Jiangsu eyaletindeki uzman doktor Yang Yi, aşı olmuş vakaların genel belirtileri hafif olduğunu, durumu ağırlaşanların oranı çok düşük seviyede bulunduğunu, tedavisinin kısa sürdüğünü, bunların aşının etkisine işaret ettiğini belirtti.

Yang Yi ayrıca, vatandaşların kendilerini bilimsel şekilde korumaları ve aşı olmasına rağmen maske takmaları gerektiğini vurguladı.

CDC, SALGINLA MÜCADELE ÖNERİSİNİ DEĞİŞTİRDİ

Salgın durumu ağır olan ABD’deki yeni vakaların yüzde 80’i de Delta varyantıyla enfekte oldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülkedeki yerleşim yerlerinin yüzde 69,3’ünün Covid-19 bulaşma oranlarının kamusal alanlarda kapalı maskelemeyi gerektirecek kadar yüksek olduğunu ve bu uygulamaya derhal devam edilmesi gerektiğini söyledi.

CDC, aşı kullanmış olan birinin yine Delta varyantına yakalanabileceği ve büyük miktarda virüs taşıyabileceğini, bu nedenle vakayla temasa geçen herkesin 3 ila 5 gün içinde virüs testi yaptırması gerektiği uyarısında bulundu.

CDC ayrıca aşı olmanın enfekte olma riskini azaltacağını, ağır belirtiler ve ölüm gibi en kötü sonuçları etkin şekilde önleyebileceğini duyurdu.

SİNOPHARM VE SİNOVAC AŞILARININ VARYANTA TEPKİSİ

Sinopharm’a bağlı CNBG şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Yang Xiaoming’in açıklamasına göre, laboratuvarda yapılan deneylerde, aşılarını kullandıktan sonra bağışıklık gücüne sahip insanlardaki serum örnekleri ile birçok virüs varyantının nötralizasyon deney sonucunda nötralizasyon gerçekleşti. Yani Sinopharm’ın aşıları hala etkin koruma sağlayabiliyor.

Sinovac’ın baş ticaret yetkilisi Yang Guang, Şili’de yayınlanan rakamlara göre, Gamma virüsünün yaygın olduğu bölgelerde Sinovac aşılarının belirgin koruma rolü bulunduğunu ve Delta virüsünün serum nötralizasyon antikor araştırmasında benzer sonuç elde edildiğini belirtti.

Yang Guang, Delta varyantına karşı yeni bir aşı geliştireceklerini sözlerine ekledi.