Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ)-Afganistan İrtibat Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı önceki gün Duşanbe’de düzenlendi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi toplantıda yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderliğindeki NATO’nun askerlerini Afganistan’dan kısa bir süre içinde geri çekmesi nedeniyle, Afganistan’ın iç savaş riskiyle karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

SİÖ üye ülkelerinin, Afganistan’ın ve bölgenin ortak çıkarlarını korumak için çaba göstermeleri gerektiğinin altını çizen Wang, Afganistan sorununun çözülmesi için 5 maddelik öneri ileri sürdü.

Birincisi, ABD’nin sorumluluklarını diğer ülkelere yüklemesi engellenmeli. İkincisi, terörün tırmanmaması için gereken önlemler alınmalı. Üçüncüsü, Afganistan’daki barış süreci ilerletilmeli. Dördüncüsü çok taraflı koordinasyon yoğunlaştırılmalı. Beşincisi, Afganistan’daki yeniden inşa çalışmalarına destek verilmeli.

Wang, Afganistan’ın egemenliğine saygı temelinde Afganistan sorununun siyasi çözümü hususunda yapıcı rol oynamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.