Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Genel Sekreteri Vladimir Narov ve 20’nin üzerinde ülkenin Çin’deki diplomatları, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ni ziyaret etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında söz konusu ziyaret hakkında bilgi verdi.

Hua Chunying, 30 Mart ila 2 Nisan günleri arasını kapsayan ziyaret esnasında, SİÖ Genel Sekreteri Narov ile 20’den fazla ülkenin Çin’deki büyükelçileri ve diplomatları dâhil 30’un üzerinde kişiden oluşan heyetin, Urumçi, Kaşgar ve Aksu’yu ziyaret ettiğini, terör ve aşırıcılıkla mücadele temalı sergiyi gezdiğini kaydetti.

Heyetin, şirketleri ve Uygur vatandaşların evlerini ziyaret ederek, Xinjiang’daki toplumsal istikrara, çeşitli etnik gruplar ve dinler arasındaki uyuma ve ekonomik büyümeye bizzat tanıklık ettiğini belirten sözcü, “Heyet, halkın yaşam seviyesinin yükseltildiğine, insan haklarının korunduğuna yakından şahit oldu.” dedi.

Sözcü, ziyaretçilerin, ülkelerinin Xinjiang ile özellikle terör ve aşırıcılıkla mücadele ile ekonomi alanlarındaki iş birliğini ilerletmeye hazır olduğunu belirttiklerini söyledi.

Hua, “Heyet üyeleri, Xinjiang’da gördüklerinin bazı ülkelerin Çin’e yönelttikleri suçlamalardaki gibi sözde insan hakları ihlalleri, dini ayrımcılık ve zorla çalıştırma durumlarıyla ilgisinin olmadığını, bunun soykırım suçlamasının tamamen asılsız olduğunu gösterdiğini belirtti.” diye konuştu.

CGTN tarafından yayınlanan Xinjiang’da terörle mücadele konulu belgeselin, bölgedeki terör ve aşırıcılıkla mücadele sürecini çok iyi şekilde yansıttığına işaret eden sözcü, “Gösterilen çabalar sonucunda Xinjiang’da dört yılı aşkın bir süredir şiddet ve terör olayı görülmedi. Bölgede yüksek nitelikli ekonomik ve toplumsal gelişme sağlanıyor.” ifadesini kullandı.

Çinli sözcü, bazı ABD’li ve Batılı güçlerin yalanlara dayanarak Xinjiang’da kaos yaratmayı ve Çin’in kalkınmasını engellemeyi amaçladıklarını, bu amacı gerçekleştirmek için de Xinjiang pamuğunu boykot ettiklerini kaydetti.

Sözcü, Çin Pamuk Derneği tarafından dün yapılan açıklamada, farklı ülkelerden çalışanlar, firmalar ve üçüncü taraf kuruluşların Xinjiang’a davet edildiğini hatırlattı.

Hua Chunying, farklı ülkelerdeki farklı çevrelerden insanların Xinjiang’ı ziyaret etmesini, bölgenin güzelliklerini, ekonomik büyümesini ve bölge halkının mutluluğunu yakından görmesini memnuniyetle karşıladıklarını yineledi.