Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Genel Sekreteri Vladimir Narov ve 20’nin üzerinde ülkenin Çin’deki diplomatları, 30 Mart ile 2 Nisan günleri arasında Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ni ziyaret etti. Genel sekreter Narov, Çin’in CGTN kanalına verdiği demeçte, gezileriyle ilgili izlenimini paylaştı. Narov, “Xinjiang’ın gelişmesini herkes görüyor. Ekonomisi bu kadar hızlı şekilde büyüyen Xinjiang’ın dışa açılmaması mümkün değildir. Dünyanın artık yalanlarla kandırılmaması gerekir.” diye konuştu.

SİÖ Genel Sekreteri Narov, Xinjiang gezisinden sonra bölgeyi daha iyi tanıdıklarını belirtti. Narov, Xinjiang’ın pamuk sektöründe makineli toplama oranının yüzde 84’ün üstüne çıktığını, Aksu’da üretilen bu makinelerin ve kullanılan diğer teknolojilerin kendilerinde derin izlenim bıraktığını dile getirdi.

Narov ve diğer diplomatların gittikleri bir tekstil fabrikasında 5 bin işçinin yüzde 90’ı azınlık milliyetlere mensup vatandaşlar. Onların kullandıkları makineler her tekstil ülkesinin kavuşmayı istediği türden. Bu fabrikada işçilere ücretsiz yemekler sağlanıyor. İsterlerse ücret ödeyerek ekstra yemek siparişi verebiliyor. İşçilerin ortalama maaşının 600 ile 900 ABD doları arasında değiştiğini öğrenen yabancı diplomatlar, bu gelirin gelişmekte olan ülkeler arasında nispeten çok yüksek bir seviye olduğunu savunuyor. Genel sekreter Narov, insanların suçlama yapmadan ve diğer insanların duygularını kışkırtmadan önce yerinde inceleme yapması gerektiğine dikkat çekti.

Bazı insanlar, Xinjiang’da dışa açılma ve şeffaflık eksikliği söz konusu olduğu iddiasında bulunuyor. Bu tür görüşe Narov karşı çıktı. Narov, Xinjiang’ın dışa açılmamasının mümkün olmadığını, ekonomisinin de sürekli gelişmekte olduğunu vurguladı.

Xinjiang’ın 8 SİÖ üyesi ülkeyle ortak sınırı var. Xinjiang’ı ziyaret eden turistler arasında ortalama 70 milyon yabancı vatandaş bulunuyordu. Bu yıl toplam turist sayısının 200 milyona ulaşması bekleniyor. Narov, bu kadar turistler gelip giderken, Xinjiang nasıl kapalı olur diye soru sordu.

SİÖ Genel Sekreteri Narov sözlerini şöyle noktalandırdı:

“Xinjiang’da görmek istediğimiz her şeyi gördük, gitmek istediğimiz her yeri özgürce ziyaret ettik. Xinjiang’daki programımız o kadar yoğunki dinlenme zamanımız bile kalmadı. Her talebimiz karşılandı.”