Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dün ülkesinin Pink TV kanalına verdiği röportajda, sık sık bomba tehditleri almasına rağmen, Sırbistan’ın Rusya ile uçuşları kesmeyeceğini söyledi.

Vucic, yabancı istihbarat teşkilatlarının, Ukrayna ve biri Avrupa Birliği(AB) üyesi olmak üzere iki ülke aracılığıyla devamlı olarak Sırbistan’ın sivil havacılığını tehdit etmekte olduğuna dikkat çekti.

AB ülkelerinin Rusya’ya karşı çeşitli yaptırımlar başlatması ve Rusya’ya uçuşları yasaklamasının ardından, yaptırımları reddetmekle kalmayıp aynı zamanda Moskova ve St. Petersburg ile önceki uçuş sıklığını koruyan Sırbistan büyük bir dış baskıya maruz kalıyor.

NATO’nun 1999’da Yugoslavya’yı bombaladığını hatırlatan Vucic, röportajda Sırbistan’a baskı yapan ve tehdit eden ülkelere: “19 ülke bizi bombaladığında uçuşu iptal ettiniz mi? O zaman kimse bize yardım etmedi.” diye sordu.

Vucic, Rusya’ya uçuşun sürdürülmesinin kâr amacı gütmediğini, “Sırbistan’ın özgür bir ülke olduğunu” göstermek için ilke ve inanç gereği alınmış bir karar olduğunu söyledi.

Sırbistan Havayolları’nın hemen her gün bomba tehdidini aldığına işaret eden Vucic, büyük baskı altında kaldıklarını dile getirdi.

Itar-Tass haber ajansına göre, Sırbistan Havayolları Rus-Ukrayna askeri çatışmasının patlak vermesinden sonra defalarca bombalarla tehdit edildi. Daha önce, Havayolları’nın Belgrad ofisindeki personel ve ziyaretçiler bomba tehditleri nedeniyle tahliye edilmişti. Belgrad Uluslararası Havalimanı defalarca Sırbistan’dan Moskova ve St. Petersburg’a uçuşlarına yönelik bomba tehditleri almıştı. Bu sahte tehditlerin Ukrayna ve Polonya’dan gönderildiği öğrenildi.

Balkan Watch’ta geçen hafta bildirildiğine göre, bir NATO savaş uçağı 6 Nisan’da Sırbistan’dan Rusya’ya giden bir sivil uçağı takip etti.

Söz konusu olayın Rus hava trafik kontrol servisi tarafından Sırbistan’a bildirildiği öğrenildi. Vucic, NATO’dan olay hakkında bir açıklama yapmasını istedi.

Vucic, daha önce yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın Avrupa’da Rusya’ya herhangi bir yaptırım uygulamayan, hiçbir Rus şirketini kamulaştırmayan ve Rus politikacıların ailelerine hiçbir şekilde yaptırım uygulamayan tek ülke olduğunu vurgulamıştı.

Ancak Vucic, Sırbistan’ın AB’yi takip etmemesi halinde ülkeye yönelik petrol tedarikine yaptırım uygulanacağı tehdidinde bulunulduğunu açıkça belirtti.

Dolayısıyla son birkaç haftada Sırbistan, Birleşmiş Milletler’de (BM) Rusya’yı kınayan kararlara sırayla üç kez destek oyu kullanmıştı.

Vucic, “Çekimser oy kullanacaktık, ancak muazzam baskı altında kalıyoruz. AB’nin Rusya’ya yönelik son yaptırımı, Sırbistan petrol şirketlerinin ithalatını engelledi.” dedi.

Vucic, AB’nin Sırbistan’a oylamada birlikle tutarsız tavır alırsa, petrol yaptırımlarından muafiyetlerin imkansız olacağı tehdidinde bulunduğuna işaret etti.

Bu da Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da geçen hafta protestolara neden oldu. Binlerce protestocu, ülkesinin Rusya’nın geçici olarak BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğinden çıkarılmasına destek oyu vermesine karşı çıkmak için sokağa çıktı.