CRI Türk Dış Haberler Servisi

Beijing Kış Olimpiyatları 17 günlük bir sürecin ardından coşkulu bir kapanış töreni ile sona erdi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach olimpiyatları “olağanüstü bir spor şöleni” olarak tanımladı.

Katılımcılar, Çin’in ülkeleri birleştirmeye adanmış misafirperver bir ülke olduğuna dikkat çekerek, şiddetli Covid-19 salgını ortasında Kış Olimpiyatlarına başarıyla ev sahipliği yapmasını takdirle karşıladı. Barışı teşvik etmek ve başarılarını gösteren kendine güvenen bir ülke olarak Çin, buz ve kar sporlarını yeni bir zirveye taşımak için çaba gösterdi.  Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing’deki Ulusal Stadyumu’nda düzenlenen Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın kapanış törenine katılarak performansları izledi. Öğrenci ve gönüllülerden oluşan performans ekibinin görkemli gösterileri ardından konuşma için mikrofon başına geçen Bach, Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarının kapandığını ilan etti. IOC Bach, “Olimpiyat ruhu ancak bu kadar parlak bir şekilde parlayabilir, çünkü Çin halkı sahneyi bu kadar mükemmel hazırlamıştı.” dedi. Bach, konuşmasında gönüllülere ve ev sahibi ülke Çin’e Çince dilinde teşekkür ve tebriklerini iletti.

Törende, Beijing Belediye Başkanı Chen Jining, Olimpiyat bayrağını 2026 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak şehirler olan Milan ve Cortina d’Ampezzo’nun belediye başkanlarına teslim etti.

Çin takımı,  olimpiyatlarda dokuz altın madalya, dört gümüş ve iki bronzla en iyi performansını elde etti. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi pazar günü takıma tebrik mesajlarını iletti. Bir spor yorumcusu olan Zhang Xinyun, bu tür ilham verici sonuçların Çin halkının kış sporlarına yönelik coşkusunu canlandırdığını ve gençlerin kış sporları hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağladığı belirtti.

“SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNDE BİR ORGANİZASYON”

Çin’in, Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapması zor bir süreç olarak değerlendiriliyor. En büyük engellerden birisi Covid-19’dan salgını olarak kayıtlara geçti. Kış Olimpiyatları arifesinde, başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere bir grup ülke, etkinliği sözde diplomatik boykot ile gölgelemek istedi.

Yine de açılış töreninde diğer ülke ve uluslararası kuruluşlardan 32’den fazla üst düzey isim katılım göstererek Çinli liderlerle verimli görüşmeler gerçekleştirdi.

Olimpiyatlarda Covid-19 ile başa çıkmak için kapalı döngü yönetim sistemi ile sadece 437 pozitif Covid-19 vakası bildirdi ve yakın döngülü sistemde rapor edilen herhangi bir küme enfeksiyonu yaşanmadı.