Lübnan’da pamuk ipliğine bağlı siyasi dengeler yeni bir sınamayla karşı karşıya. Hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad Hariri, görevi iade etti. Beyrut’ta yaşayan gazeteci Nalan Yazgan CRI Türk’e yaptığı değerlendirmede, yeni hükümeti kurma görevinin Sünni kökenli İç İşleri Bakanı Muhammed Fehmi’ye verilebileceğini söyledi. Anlaşmazlığa ilişkin taraflar birbirini suçlarken Lübnan’da hayat koşulları her geçen gün ağırlaşıyor. Elektrik ve benzin sıkıntısının had safhada olduğu ülkede ekonomi adeta komada.

LÜBNAN’DA ELEKTRİK SIKINTISI

Kamil Erdoğdu ve Mehmet Kıvanç’ın hazırladığı Dünya Postası programına konuk olan Gazeteci Nalan Yazgan, “Elektrik kesintilerinin zaman zaman 30 saatin üzerine çıktığını” söylüyor ve ekliyor:

“Uzun süre elektrik verilmediği zaman jeneratörler de yetişemiyor. Jeneratörün yakıtını bulmak zor hem daha pahalı hem de motorun dinlenmesi gerekiyor. Eskiden günde 21 saat elektrik veriliyordu, şimdi günde 2 saat elektrik veriliyor. Beyrut çok sıcak, evimizde altı tane klima var ama hiçbirini kullanamıyoruz.”

Elektrik kesintilerinin yaşamı felç ettiği Beyrut’ta lokantalarda yiyip içmek de ayrı bir soruna dönüştü. Zehirlenmelerin çok arttığını kaydeden Gazeteci Nalan Yazgan bu durumu; “Dışarıda yemek yediğimiz zaman dikkatli olmamız gerekiyor çünkü soğuk zincir kırıldı” diyerek izah etti.

Kesintilerin halk sağlığını tehdit ettiği bir diğer hizmet yeri hastaneler. Yazgan, uzun kesitiler nedeniyle; “Aşılar hâlâ etkili mi, hastaneler 30 saatlik elektrik kesintileriyle nasıl başa çıkabiliyor?” gibi bir dizi sorunun yanıt aradığını kaydetti.

Sokak lambaları ve trafik ışıklarının da çalışmadığını belirten Yazgan, “Yakın zamanda çözüm gözükmüyor maalesef.” dedi.

UZAYAN BENZİN KUYRUKLARI

Yazgan, Lübnan’daki benzin sıkıntısına ilişkin şunları aktardı:

“İnsanlar sabah 5’te benzin için kuyruğa giriyor. Bazı insanlar arabasını geceden bırakıyor. O kadar bekledikten sonra depoyu da dolduramıyorsunuz. Sıra kavgaları yaşanıyor. Devlet fiyatları sübvanse ediyor. Dolayısıyla benzin fiyatları hâlâ düşük ama paran da olsa benzin bulunmuyor.”

Cumhurbaşkanı Michael Avn’ın damadı eski Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in bir zamanlar “Her mezhep kendi elektriğini temin etsin, kendi insanına” dediğini hatırlatan Yazgan, mezhep ayrımlarının çok temel hizmetlere kadar toplum yaşamında bölünmelere yol açtığını bildirdi.

HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ KİME VERİLECEK?

Ekim 2020’de Hariri, Lübnan Cumhurbaşkanı Michael Avn’dan hükümeti kurma görevini almıştı. Hariri, 24 kişilik teknokratlardan oluşan bir liste hazırlayarak biraz daha küçülmüş bir kabineyi Michael Avn’a sundu. Hariri, Avn’dan bu listeyi 24 saat içinde onaylamasını istedi. Yazgan, Cumhurbaşkanı Avn’ın 24 saat süre şartını “tehdit gibi algıladığını” söyledi. Cumhurbaşkanı Avn’ın listede değişiklik yapmak istemesi ve Hariri’nin bunu kabul etmemesi üzere de hükümet kurma çabaları sonuçsuz kaldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Fransa Dışişleri Bakanları Cumhurbaşkanı Avn’na hükümetin bir an önce kurulması için ortak bir mesaj göndermesi de işe yaramayınca Hariri hükümeti kurma görevinden çekildi.

Haberin duyulmasının ardından Lübnan lirasında sert düşüş yaşandı. Bir ABD doları karaborsada 20 bin liranın üzerinde işlem görmeye başladı. Öte yandan birçok kentte Hariri destekçileri sokağa çıktı.

“Sünnilerin Hariri sonrası lider seçmeleri oldukça zor” diyen Gazeteci Nalan Yazgan yeni hükümeti kurma görevinin mevcut İçişleri Bakanı Muhammed Fehmi’ye verilebileceği yönünde kulis bilgileri olduğunu aktardı. Yazgan ayrıca bu ismin Sünni olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Michael Avn’a yakın bir isim olduğunu belirtti.