China Daily

Washington’ın finanse etti danışma şirketi Eurasia Group 2022’nin Önde Gelen Riskleri başlıklı raporunda, bu yılın muhtemelen en önemli siyasi risklerden birinin Çin’in sıfır vaka Covid-19 politikası olduğunu tahmin etti. Bu tahminin bilimsel bir temeli yok ve tamamen siyasi taraflılıkla yüklü saçma bir beklenti.

Covid-19 salgını karşısında Çin her zaman “insan hayatını birinci sıraya koyma” ilkesini izledi ve kendi ulusal koşullarına ve salgının durumunun gelişmesine dayalı salgın önleme sistemini aradı ve geliştirdi.

Çin’in mevcut “dinamik temizleme” stratejisi “sıfır enfeksiyonun” peşinde değil, aksine enfeksiyon kaynaklarının zamanında ve aktif biçimde belirlenmesi, hızlı kamu sağlığı ve toplumsal müdahale tepkileri ve etkin tedaviyi içeren kapsamlı önleme ve kontrol önlemlerinin bütünleştirilmesi. Çin’in salgın önleme ve kontrol politikası etkin bir biçimde halkın hayatını ve sağlığını korumanın yanı sıra ekonomik ve toplumsal gelişmeyi de korudu ve etkililiği geçen iki yıl içinde test edilip onaylandı.

ÇİN HER ZAMAN “İNSAN HAYATINI BİRİNCİ SIRAYA KOYMA” İLKESİNİ İZLEDİ

Çin salgını kontrol altına alan, çalışmayı ve üretimi yeniden başlatan ve 2020’de ekonomik büyüme gerçekleştiren ilk büyük ülke oldu. Çin aynı zamanda uluslararası toplumla geniş kapsamlı bir iş birliği yaptı. Gelişmiş ülkelerin aşıya erişimini desteklemek için Çin Covid-19 aşılarını küresel kamu malı yapma sözü veren ilk ülkeydi. Şimdiye kadar 120’den fazla ülke ve uluslararası örgütü 2 milyardan fazla aşı gönderdi, bu Çin’i diğer ülkelere en çok aşı gönderen ve dünyada “aşılama açıklığını” ortadan kaldıran ülke yaptı.

Ek olarak, Çin’in salgın önleme ve kontrol politikası pratik ihtiyaçlara ve virüsün nasıl mutasyon geçirdiği, hastalığın ağırlığındaki değişiklikler ve aşılamanın kapsamı gibi faktörlere göre uyarlanacaktır. Rapor Washington’ın laboratuvar sızıntısı suçlamasının başarısızlığından sonra Çin’i itibarsızlaştırma çabalarının sonuncusudur. İronik olan şu ki, şirketin raporunu yayınladığı gün

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) yeni korona vakalarının sayısı ilk kez 1 milyonu aştı ve o zamandan beri bu yüksek düzeyde devam etti. Ne kadar çok enfeksiyon kaparsa, virüsün mutasyona uğraması için gereken “yuva” o kadar büyür. Bazı ülkeler sorumsuz bir şekilde virüsle birlikte yaşamayı “uzanıp yatmakla” bir tutuyorlar. Bu salgına karşı küresel savaşta en büyük risk.