Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin hem içeride hem de dışarıda gündeminin yoğun olduğuna vurgu yapan İsmet Özçelik, “Seçimlerin 2023 yılında yapılacağı söylense de siyasi partiler arasında baş döndürücü bir trafik yaşanıyor. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı içindeki partiler sürekli birbirleriyle temas halinde. Partilerin genel merkezlerinde hemen hemen her gün bir görüşme gerçekleşiyor. İttifaklar hem kendi birliklerini korumaya çalışırken hem de rakip ittifaktan parça koparmak derdine düşmüş durumundalar. Şimdi yeni anayasa çalışmaları gündemde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği bir konu. Yapılan görüşmelerde neredeyse gündemin ana maddesi oldu. Türkiye’nin başta ekonomik kriz ve Doğu Akdeniz gibi sorunları varken anayasa tartışmalarının birdenbire ön sıralara geçmesi tabii ilginç bir durum. Meclis’teki koşullar nedeniyle bırakın yeni bir anayasa yapmayı, anayasada değişiklik yapmak bile mümkün değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu neden gündeme getirdiği de pek bilinmiyor ama önümüzdeki günlerde bu konunun çok tartışılacağa benziyor.” dedi.

“BIDEN YÖNETİMİ TÜRKİYE’YE SOĞUK DURUYOR”

“Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında sorunlar ne olacak?” en çok tartışılan konulardan birinin de bu başlık olduğunu söyleyen Özçelik, “Biden koltuğuna oturduktan sonra yaklaşık otuzun üstünde ülke ile ilişkiye geçti ama aralarında Türkiye yok. Bir iki nezaket görüşmesinin dışında temas kurulmadı. ABD’de yapılmış bazı girişimlerden bahsediliyor, onlardan da sonuç alınmış gözükmüyor. Biden yönetimi Türkiye’ye soğuk durukken ilginç bir gelişme oldu. Biden yönetimi Suriye’de, Türkiye’nin ve Birleşmiş Milletler’in (BM) terörist ilan ettiği bazı guruplarla toplantılar yapmaya başladı. Orta Doğu masasına terör örgütü PKK/PYD destekçisi Brett McGurk’ü atayan ve Savunma Bakanlığının başına da PKK/YPG’ye silah yardımının başındaki Lloyd Austin’i getiren yeni ABD Başkanı Joe Biden, bölgeye bir heyet gönderdi. Heyet PKK/PYD ile bölgedeki diğer Kürt grupları bir araya getirmek için çalışmaya başladı. Hatta masaya oturtmak için ikna etti. ABD’nin temasları başta Türkiye ve Rusya olmak üzere tüm bölge ülkeleri tarafından yakından takip ediliyor. Biden ile birlikte bölgedeki hareketlilik dikkat çekiyor. Çünkü 2015 yılında Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, o dönem ABD Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Joe Biden’ı ziyaret etmişti. Biden’ın Barzani’ye, ‘İkimizin de ömrü Kürt devletini görmeye yetecektir.’ demişti. Gerçi köprünün altında çok su aktı ama ABD’nin bu tutumu Türkiye ile olan ilişkilerinde belirleyici rol oynayacak. Nitekim Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bazı gazeteciler yaptığı açıklamada ‘ABD ile ilişkilerde en çok hassas olduğumuz konu bu ülkenin PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’ye verdiği destektir.’ demişti. Öte yandan uluslararası ilişkiler uzmanları, Biden göreve geldikten sonra dünyanın birçok yerinde gerilimin tırmandığına dikkat çekiyorlar. Biden’ın erken başarı kazanmak ve psikolojik üstünlüğü sağlamak için birtakım hamleler yapacağına dikkat çeken uzmanlar bu durum tam tersi bir sonuçta verebileceğini ve ABD’nin çöküşünü hızlandırabileceğine de vurgu yapıyorlar.” diye konuştu.

“ABD İLE NÜKLEER ANLAŞMAYI TEKRAR MÜZAKERE ETMEYECEĞİZ”

İsmet Özçelik, ABD ile İran arasındaki yaşanan son gelişmeler için de şunları söyledi:

“ABD ile İran arasında gelişecek olan bir olumsuzluk Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Trump yönetimi İran’a nükleer anlaşmadan çekilmişti ve İran’a yönelik ağır yaptırımlar uyguluyordu. Bu da İran ekonomisine ciddi zararlar verdi. Öte yandan ABD’nin yeniden anlaşmaya dönmesi tartışılıyor. Tabii burada ilk adımı kim atacak?, bu konuşuluyor. Biden, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması için İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını şart koştu ama İran pek öyle düşünmüyor, kararlı duruyor. İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, ‘Öncelikle yaptırımlar kalkacak ve biz yaptırımların etkisini test edeceğiz. Ardından nükleer anlaşmadaki taahhütlerimizi yerine getiririz.’ dedi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise ‘ABD ile nükleer anlaşmayı tekrar müzakere etmeyeceğiz. Anlaşmaya yapılmış, bitmiştir. Bu anlaşma kolay yapılmadı. Her bir ayrıntı düşünüldü. Bu nedenle de çok uzun oldu.’ ifadesini kullandı. Biden hükümetinin Trump’ın İran politikasını devam ettirip ettirmeyeceğine karar vermesi gerektiğini dile getiren Zarif, ‘Biden hükümeti henüz ne yapmak istediğine karar vermedi. Sözleri belirsiz ve anlamsız. Açıklamalarını düzeltmek için hala zamanları var.’ demeyi de ihmal etmedi.”