Dünya kamuoyu İsrail’in Filistin halkına yönelik zulmünü konuşuyor. Değerli Mehmet Ali Güller’e göre, “İsrail devleti soykırım acısını kullanarak, bunu kendi terörüne dayanak yapıyor ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerini soykırım rantı üzerinden tepkisizliğe hatta destek vermeye zorluyor.”

Hafta boyunca Halk TV’de ana haberleri izlerken İsrail saldırılarından Uygur konusunda da rant çıkarılmaya çalışıldığını düşündüm. Bu konuda başı sunucusu ve yorumcularıyla Halk TV çekti. Ana haber sunucusu İrfan Değirmenci, İsrail’deki çatışmalardan bahsederken ne yapıp edip sözü Uygur konusuna getirdi. “İsrail’i protesto eylemleri serbestse, Çin’in Uygurlara yaptıklarını protesto etmek de serbest olmalı.” ifadelerini büyük bir çelişkiye parmak basıyor edasıyla tekrarlayıp durdu. Değirmenci’nin Çin’de olanlarla ilgili bilgi sahibi olmadığı ortada, ancak aklınca kelime oyunlarıyla iktidarı sıkıştırdığını sanıyor. Gerçeklerden kopması, hatta yanından bile geçmemesi ise umurunda değil!

ÇİN KARŞITLARININ HAYAL KIRIKLIĞI

Aralarında Değirmenci’nin de bulunduğu bir grup gazeteci ve basın organı “Çin’in aşı yollamadığı” iddiasıyla hem Çin’e saldırmaya, hem de iktidara yüklenmeye çalıştı. Ellerinde somut bilgi, kanıt vb. olmadan Çin’i karalamayı ve Türkiye-Çin ilişkilerini baltalamayı denediler. Ancak gelişmeler bu kesimi “mutsuz” etti.

Çin’den hafta içinde bir parti daha aşı geldiği gibi, Çinli Sinovac şirketi Türkiye’ye üretim izni verdiklerini açıkladı. Çin karşıtı çevreler sessizliğe büründüler. Oysa bu konudan çok “iş çıkaracaklarını” düşünüyorlardı, hayal kırıklığı yaşadılar!

ABD YAPIMI ÇOCUK RAPORU

Gerçekleri aktarma tasası taşımayanlardan biri de Ahmet Taşgetiren’di. Taşgetiren, Karar gazetesindeki yazısına Çocuk Vakfı’nın Uygur çocuklarıyla ilgili raporundan alıntılarla girmiş. Sitesine girip okuyunca sözde raporun Türkiye’de hazırlanmadığı ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki somut durumu dikkate almadığı hemen anlaşılıyor.

Raporun imal yeri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Kaynaklar ABD merkezli Newlines Strateji ve Politika Enstitüsü ve Raoul Wallenberg İnsan Hakları Merkezi’nin ortak raporu, The New York Times gazetesinin haberi, Bitter Winter adlı İtalyan dergisi, Amerikan Dış İlişkiler Konseyi ve Xinjiang hakkında sıkça yalanlar uyduran Adrian Zenz. Bu sözde “uzman” aşırı sağcı bir Hristiyan ve Amerikan istihbarat kuruluşlarının manipülasyonlarıyla kurulan “Xinjiang Mesleki Eğitim Merkezleri Araştırma Ekibi”ndeki başlıca isimlerden biri. Taşgetiren de milliyetçi ve muhafazakâr kesimlerin “duygularını okşayarak” Uygur konusunu ranta çevirmeyi denemiş.

MİLLİYETÇİLER İDDİALARIN KAYNAĞINA BAKMALI

Alman Adrian Zenz’i kaynak gösteren sadece Karar gazetesi değil; Anadolu Ajansı (AA) ve Yeni Çağ gazetesi de zaman zaman Zenz’in yalanlarına yer veriyor. En son Zenz’in zırvalarını “kısırlaştırmanın kanıtları” diye sundular.

Yeni Çağ gazetesi yazarlarından Arslan Bulut da bazı milliyetçi çevrelerin estirdiği rüzgârdan etkilenmiş. “Zulüm de, toplama kampları da gerçek” diye yazdı. Sayın Arslan’a önerimiz bu iddiaların kaynaklarını gözden geçirmesi. Yukarıda sayılan CIA’nın güdümündeki kuruluş ve gazetelerle ABD Dışişleri Bakanlığından maddi destek alan Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nü (ASPI) görecek.

Kamil Erdoğdu