CGTN / Freddie Reidy

Dünya genelinde aşılama çabaları devam ederken, iyimserlik 2019’dan bu yana ilk kez artmaya başlıyor. Asya ekonomileri, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi öngörmeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), agresif bir aşılama programı ve teşvik paketi, hızlı bir geri dönüş için umutları besledi. Avrupa Birliği’nde (AB) ise tablo daha az pembe. Ama neden?

AB, toparlanma hızını ABD ile karşılaştırırken çift zorlukla karşı karşıyadır.

Birincisi, Washington’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi, AB’nin 896 milyar dolarlık fonunu gölgede bırakıyor. Doğrudan yardımın yanı sıra Demokratlar, yatırımcı güvenini artırmayı amaçlayan altyapı harcamalarını da katladılar.

İkincisi, ABD aşılama programı çok daha hızlı ilerliyor. ABD Başkanı Joe Biden, ilk 100 gününde 100 milyon aşı sözü vermişti, ancak ABD, işletmelerin yeniden açılmasına izin vererek kendi iddialı hedefini aşacak gibi görünüyor.

Uzlaşı, tarihsel olarak AB’nin dayanışmasının temelini oluştururken, artık bir tarama demiri olma riskini taşıyor. Düzenlemeyi kolaylaştıran ve krizlere yanıt vermeye odaklanan koordinasyon, büyük eksiklikler göstermiştir.

Farklı ulusal ve AB sertifikasyon süreçlerine sahip aşılama programları, yetersiz tedariklere ve gecikmiş yaygınlaştırmalara yol açarken, endemik aşı tereddütlerini şiddetlendiriyor.

Ekonomik açıdan bakılınca, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa’nın tepkisine yönelik eleştirileri ele alırken uyarmak zorunda kaldı. ABN Amro’dan Nick Kounis gibi eleştirmenler gazetecilere verdikleri demeçte, “Onlar (AB), Atlantik’in diğer tarafında neler olup bittiğine bakıyorlar ve Avrupa’nın yaptığı şeyin yetersiz olduğu anlaşılıyor.” dediler. Lagarde, başarılı olmak için eylemin hızlı ve sağlam olması gerektiğinin farkındadır. Gecikmiş ve güçsüz karşı önlemler ekonomik felaket anlamına gelir.

Geri kazanım fonu ödemeleri, dijitalleştirilmiş ve çevre dostu bir gelecek için AB ekonomisini “yeniden tanzim etmek” amacıyla önümüzdeki iki ay içinde devreye girecek. Bununla birlikte, Bloomberg, birçok üyenin harcama teklifleri onaylanmadan önce daha gidecek yolu olduğunu bildirdi.

Brüksel’deki Bruegel düşünce kuruluşundan Zsolt Darvis, “Anlaşma sadece ülkelere para vermek ve istediklerini yapmalarına izin vermek değildi… Sadece parayı sokağa atmak istemiyorsan, aynı zamanda mantıklı bir yatırım ve harcama yapıyorsan ayrıntılı planlar hazırlamanız gerekiyor.” dedi. Bu düşünce “tutumlu ulusların” endişeleriyle uyuşurken, uzun süreli bürokrasi nadiren hızla gelişen bir ekonomik duruma cevaptır. Avrupalı ​​liderler, “parayı sokağa atma” riskini, telaş ve gecikmelerin yol açtığı daha fazla ekonomik zarar için daha geniş potansiyelle tartmalıdır.

AB TURİZMİ İÇİN UZUN SÜRELİ KARGAŞA

AB’nin iyileştirme planının başarılı bir şekilde uygulanmasının önemi, aşı programının başarısız olmasıyla zorunlu hale geldi. Euro bölgesi, ABD’den bir yıl sonra, 2022’ye kadar salgın öncesi seviyelere çıkacak.

Birleşik Krallık Merkez Bankası Baş ekonomisti Andrew Haldane, Daily Mail’deki yazısında “bir bahar sarmalı” gibi serbest bırakılmayı bekleyen muazzam miktarda bastırılmış finansal enerjiyle Birleşik Krallık ekonomisi için belirleyici bir köşeden dönülmek üzere olduğunu” belirtti.

Bu iyimserlik, kısıtlamaların azaldığı nisan ile haziran ayları arasında Birleşik Krallık’ta harcamalardaki yüzde 30’luk bir artışla kanıtlandığı üzere, OECD ülkelerindeki artan tüketici harcamaları ile kısıtlamaları hafifletme arasındaki doğrudan korelasyonu gösteren Oxford Üniversitesi araştırmasıyla pekiştirildi.

Çin’de kısıtlamaların kaldırılmasıyla harcama patlamaları da yaşandı. Nikkei Asia’ya göre, Singapur’da yakın zamanda restoran rezervasyon firması Chope’un rezervasyonlarda yıllık yüzde 37’lik bir artış yakaladı. Seyahat veri şirketi Adara da iyileşme beklentisiyle uçuş rezervasyonlarında artış gördü.

Bununla birlikte, AB genelinde daha fazla karantina duyurulduğu için seyahat ve tüketici harcamaları düşük kalmaya devam edecek. Havacılık haberleri kuruluşu Simple Flying’in editörü Joanna Bailey, bloğun aşılama mücadelesinin bir sonucu olarak, önünde sarsıntılı bir yolculuk görüyor; “Aşılar farklı oranlarda piyasaya sürüldüğü ve Covid-19 oranları farklı ülkelerde yükselip düştüğü için AB pazarındaki toparlanma dalgalı olmaya devam edecek.”

AB ayrıca, “sürtünmesiz sınırlar” ilkesini sürdürecek bir AB içi seyahat sistemi kurmayı başaramadı.

Devam eden seyahat kısıtlamaları, tekrarlanan siyasi yanlış adımların bir sonucu olarak, AB turizmi için uzun süreli kargaşa anlamına geliyor. Bu bağlama yerleştirildiğinde, turizm 2018’de AB’ye, tüm kurtarma fonunun büyüklüğünü gölgede bırakan 1 trilyon dolardan fazla katkıda bulundu. AB, ekonomik ve siyasi güvende ikili bir düşüşü göze alamaz, aksi takdirde ABD’nin daha da gerisinde kalabilir.