Slovenya haber ajansı STA’da yer alan habere göre, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor yaptığı konuşmada, Çin’le diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana Tek Çin ilkesini desteklediklerini söyledi.

Hindistan’daki haber kanalı DDI’nin 18 Ocak’ta yayınlanan DD India adlı programında Slovenya Başbakanı Jansa ile yapılan röportaja yer verildi. Hintli sunucunun kışkırtmasıyla Jansa, Çin’in Taiwan bölgesiyle karşılıklı temsilcilik kurmak konusunda görüşmeler yaptığını belirtti ve Taiwan’ı devlet olarak tanımladı.

Jansa’nın konuşmasına Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian tepki gösterdi. Zhao, sözde Taiwan’ın bağımsızlığını destekleyen bu tehlikeli konuşmaya Çin’in kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.

Zhao, dünyada tek Çin bulunduğunu ve Taiwan’ın Çin’in bir parçası olduğunu vurgulayarak, uluslararası genel kabul gören bu ilkenin aynı zamanda Çin-Slovenya, Çin-Avrupa ilişkilerinin siyasi temeli olduğunu hatırlattı.

Jansa’nın konuşması, Slovenya’da da tepkilere yol açtı. Ticaret ve siyaset çevrelerinden şahsiyetler, Jansa’nın yersiz konuşmasının ülkenin menfaatlerine zarar vereceğini savunduklarını belirttiler. Slovenya Meclisi’ne Dış Politika Komisyonu’ndan birçok üye, Jansa’nın şahsi tutumunun devleti temsil etmediğini vurguladı.

Jansa’nın konuşması üzerine Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Slovenya’nın öteden beri Tek Çin ilkesini izlediğini belirtti.