CRI Türk Dış Haberler Servisi

Beijing Kış Olimpiyatları’na sayılı günler kala Olimpiyat Köyleri ilk sporcu ve yetkili grubu karşıladı.

Yanqing bölgesi ve Kuzey Çin’in Hebei eyaletindeki Zhangjiakou’da yer alan olimpiyat köylerinde, Çin Takımı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Takımı, Birleşik Krallık Takımı ve Avustralya Takımı da dâhil olmak üzere 20’den fazla delegasyonun yerleştiği aktarıldı.

Çin Merkez Televizyonu’nun (CCTV) pazar günü bildirdiğine göre, Avustralya delegasyonunun yedi üyesi ve İngiltere delegasyonunun sekiz üyesi Zhangjiakou köyüne yerleşirken, kişinin daha Zhangjiakou köyüne giriş yapması bekleniyor. Beijing’de yer alan Olimpiyat Köyü yöneticisi Qu Songming, Global Times’a bazı Çinli sporcuların Beijing Kış Olimpiyat Köyü’ne yerleştirildiği söylerken, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nden birkaç sporcunun da tesislerde misafirleri olduklarını ve çok memnun olduklarının altını çizdi. Beijing Kış Olimpiyat Köyü operasyon ekibinin direktörü Shen Qianfan medyaya verdiği demeçte, salgın önleme ve kontrolün Kış Olimpiyat Köyü yönetimi ve hizmetlerinin en büyük önceliği olacağını vurguladı. Shen, “Pazar günü köylerin açılışından sonra, personelimiz Covid-19 riskini en aza indirmek için sporcu daireleri ve kapsamlı klinikler gibi kilit alanlarda salgın önleme prosedürünü dinamik olarak sağlayacak.” dedi.

Oyunlar Organizasyon Komitesi’ne göre cumartesi gece yarısı itibarıyla Beijing Başkent Uluslararası Havalimanı’na gelen 2 bin 586 olimpiyat heyeti arasında Covid-19 vakasına rastlanmadı. Organizasyon Komitesi duyurusunda, olimpiyat köylerinin halktan tamamen izole edildiğini vurguladı.

Beijing son zamanlarda birkaç salgın vakasına ev sahipliği yapmış olsa da Organizasyon Komitesi salgın önleme prosedürlerine güveniyor. Xinhua Haber Ajansı’na göre, Olimpiyatlar için hazırlıklar temel olarak belirlendi ve salgın kontrol önlemleri en sıkı şekilde uygulanıyor.

Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, geçen hafta değişen pandemi durumunun baskısı altında, Beijing Kış Olimpiyat Organizasyon Komitesinin güçlü ve etkili önlemler aldığına dikkat çekti. Kapalı döngü yönetimi güvenli ve sorunsuz olacağına değinen Bach, “Oyunları planlandığı gibi güvenli ve sorunsuz bir şekilde yürüteceğimize ve salgın önleme tedbirlerinin uygulanmasında öncülük edeceğimize ve tüm tarafları Çin’e gelip salgınla mücadele hükümlerine kesinlikle uymaya teşvik edeceğimize güveniyoruz.” diye konuştu.

SON HAZIRLIKLAR TAMAM

Pazartesi gününden itibaren 12 müsabaka yeri, 28 müsabaka dışı mekân ve üç antrenman yeri aktif duruma girdi.

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreninin kostümlü provası cumartesi gecesi, Beijing Ulusal Stadyum’da yapıldı. Olimpiyat açılış yönetmeni Zhang Yimou’ya göre tören 100 dakikadan uzun sürecek ve yaklaşık bin sanatçı ile gerçekleşecek.