Biden yönetimi “laboratuvar sızıntısı” komplo teorisini yayarak Çin’de virüsün kaynağıyla ilgili uluslararası soruşturmaları başlatmaya çalışırken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) otoriter olan Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından dün açıklanan bir araştırma sonucuna göre, ülkede birkaç yerden toplanan kan örneklerinde yeni koronavirüse karşı antikorlar bulundu. Bu da yeni koronavirüsün Aralık 2019’da ABD’de yayıldığını kanıtlıyor.

Raporu hazırlayan bilim insanları, yukarıdaki sonuçların virüsün kökenini açıklayamadığını ve virüs antikor taşıyıcılarının denizaşırı seyahat geçmişi olup olmadığı henüz araştırılmadığını belirtmiş olsa da, ABD’deki bazı medya organları, ilgili araştırma raporundaki “sıra dışı” noktaları buldu.

Washington Post’ta, ilgili araştırmalara göre 2020 yılının başlarında New York ve California gibi eyaletlerden toplanan örneklerde pozitif antikorun keşfedilmediği ve bu eyaletlerin hep Covid-19 salgının ABD’ye girdiği ilk bölgeler olarak görülmekte olduğuna işaret edildi.

CNN ve Washington Post gibi medya organları da aynı gün Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (NIH) son araştırma raporuna yer verdi.

Araştırma raporuna göre, Illinois, Massachusetts, Wisconsin, Pennsylvania ve Mississippi’de tespit edilen ilk vaka rapor edilmeden önce, bu eyaletlerde yeni koronavirüs bazı insanlara bulaşmıştı.

Daha önce birçok araştırmada, yeni koronavirüsün Aralık 2019 gibi erken bir tarihte veya hatta daha erken bir tarihte ABD’de yayıldığına işaret edilmişti. Örneğin, Aralık 2020’de ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve ABD Kızılhaç Derneği tarafından yapılan bir araştırma, ABD’de birinin 2019 Aralık ortasında yeni koronavirüsle enfekte olduğunu gösterdi. O dönemde araştırmacılar da kan örneklerini test ederek bu durumu bulmuşlardı.

Aynı zamanda ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’na (HHS) bağlı Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan araştırma da bu görüşleri daha da kanıtladı.

Biden istihbarat teşkilatlarına bu konunun devam etmesini emretti.  G7 zirvesi ortak bildirisinde de yeni koronavirüsün kaynağının araştırılması konusu yer aldı. Bunun arkasındaki siyasi amaç açıktır.

Ancak ABD yönetimi ne kadar iftira atsa da salgınla mücadeledeki yeteneksizliğini değiştiremez. NIH’nin araştırma raporunu yayınladığı gün, ülkede tespit edilen toplam Covid-19 vaka sayısı 334 milyon 80 bini, ölümler 600 bini aştı.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin’in dediği gibi, eğer ABD gerçekten şeffaflığa değer veriyorsa, Çin’in virüsün kaynağının araştırılması için DSÖ uzmanlarını iki kez Çin’e davet etmesi gibi, ABD de DSÖ uzmanlarını Fort Detrick’e bakmaya davet edebilir.