Haber: Mehmet Kıvanç

Ukrayna’daki krizin ABD ile Rusya arasında olduğunu söyleyen Doç. Dr. Ali Fuat Gökçe, kaos ortamından sadece ABD yönetiminin fayda sağladığını söyledi. Ukrayna’da ateşkesin bir an önce sağlanması gerektiğini belirten Gökçe aksi takdirde çatışmanın yayılma potansiyeli olduğu konusunda uyardı. 

Doğu Avrupa’da geçmişi uzun yıllara dayanan güvenlik sorunlarının temelinde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) NATO’yu doğuya doğru genişletme siyasetini olduğunu belirten Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Fuat Gökçe, esas sorunun Rusya ile Ukrayna arasında olmadığını vurguladı:

“Buradaki sorun Ukrayna ile Rusya arasında değil. Rusya ile ABD arasında. Rusya ile NATO arasında. Kıta Avrupası’nı da buraya sokmuyorum. Çünkü kıta Avrupası ülkeleri istemedi bunu ve şu an Rusya’ya karşı yaptırımlarda isteksizce davranıyorlar. Çünkü buradaki kıvılcım kısa sürede söndürülmezse kıta Avrupası’na da sirayet edecektir.”

AVRUPA ÇATIŞMA İSTEMİYOR

NATO’nun Polonya, Romanya ve Baltıklara silah ve personel yığınağı yaptığını hatırlatan Gökçe, riskler büyümeden durumun kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. NATO’nun Ukrayna’ya silah yardımlarının çatışmayı büyüteceği endişesini paylayan Gökçe, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin bu yola isteksizce sürüklendiğini vurguladı.

CRI Türk’te Manşet programında gelişmeleri değerlendiren Gökçe, “Başta Almanya korktu ancak Almanya şu anda tamamen ABD’nin hegemonyası altında.” yorumunu yaptı. ABD’nin konumuna ilişkin şunları söyledi:

“ABD’nin siyasi yönden kaybettiğini görüyoruz. Ukrayna’ya söz verdiği halde bu sözünü tutmadığı için siyasi açıdan kaybettiğini görüyoruz. Ancak ekonomik açıdan kazanıyor.”

“SAVAŞ UZARSA AVRUPA VE RUSYA KAYBEDER”

NATO ve ABD’nin verdiği birlik mesajlarının geçici olduğu görüşünü paylaşan Gökçe, savaş uzun vadeli olursa hem Rusya hem de kıta Avrupası’nın büyük zarar göreceğini belirtti.  

Gökçe, Zelenskiy ile Rusya yönetimi arasında bugüne kadar sorunun çözümüne yönelik girişimlerin de ABD tarafından engellendiğini ifade etti, “Buradaki kaos ortamında tek fayda sağlayan ABD yönetimi.” dedi.

“NATO TÜRKİYE’Yİ KORUMADI”

Gökçe, Türkiye’nin izlediği Ukrayna siyasetine ilişkin ise şu tespit ve önerilerde bulundu:

“NATO ülkeleri içinde Rusya’ya karşı yaptırım uygulamayan tek ülke Türkiye. Türkiye’nin tutumunun bu şekilde devam etmesi gerekiyor. Türkiye’nin bu çatışmaya aktif olarak dâhil olmaması lazım. Yaptırım yönünden de buna dâhil olmaması lazım.”

“Çevremize baktığımızda bizi en çok sıkıştıran ülkenin ABD olduğunu görüyoruz.” diyen Gökçe ABD’nin Doğu Akdeniz’den Batı Trakya’ya askeri konuşlanmalarının ileride Türkiye’ye karşı da kullanılabileceği riskine işaret etti.

“Ukrayna’yı tamamladığında Rusya’yı güneyden kuşatıyor.” diyen Gökçe, ABD’nin kuşatma halkasında Rusya ile birlikte Türkiye’nin de yer aldığı görüşünü paylaştı. Gökçe, NATO’nun Türkiye için güvenlik sağlayan bir yapı olmadığını örnekler üzerinden açıkladı:

“Kilis’e, Antep’e, Urfa’ya füzeler atılırken bizim topraklar NATO toprağı sayılmadı. Yardım istedik, bize füze göndermedi. 5. maddeyi neden uygulamadılar? Neden? Üstelik bize saldırı yapanlara PKK ve PYD’ye neden silah ve malzeme dağıtıyorlar?”

Ukrayna’daki kriz üzerinden “Rusyacı ya da NATO’cu” şeklinde yapılan ayrımlara da itiraz eden Gökçe, tarihe Ankara’dan okuyan bir yaklaşımın doğu olduğunu söyledi. Son 20 yıldır ABD’nin Türkiye karşıtı politikaları olduğunu hatırlatan Gökçe bu gerçekten hareketle “ABD yanlısı bile olsanız bu gerçeği kabul etmek zorundasınız.” dedi.

“Tarihi değerlendiremeyen, karşı gücü değerlendiremeyen yönetimler hata yapıyor. Bunu Paşinyan’da da gördük. Zelenskiy’de de gördük. Tarihi okuyamayan iki lider ülkelerini felakete sürüklüyorlar maalesef.” diyerek sözlerini noktaladı.