Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya’nın Soçi kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmeye değinen İsmet Özçelik, bölgede bulunan gazetecilerle konu hakkında değerlendirmelerde bulunduğunu ifade etti.

TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDAKİ ESKİ MUTABAKATLARIN TAMAMI GEÇERLİ

Gazetecilerin toplantı için “yapılanların en iyisi” ifadesini kullandığını belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Edindiğimiz kulis bilgilerine göre, eski mutabakatların tamamı geçerli, görüş ayrılıkları neredeyse sıfırlanmış, Suriye istikrara kavuşturulacak bu konuda görüş birliği var. Bölge için bütünsel strateji uygulanması planlanıyor. Libya’da temaslar artacak, savunma sanayi, nükleer enerji ve uzayda iş birliği yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da uçakta gazetecilere açıklama yaptı ve görüşmeyi verimli olarak niteledi. İlişkilere ivme kazandırmaktan söz etti. Enerji, turizmde iş birliğine vurgu yaptı. Sadece Suriye değil, Libya ve Afganistan’ı da konuştuklarını bildirdi. İdlib’i ayrıntılı ele almışlar, kalıcı çözüm üzerinde duruyorlar. Erdoğan’ın söylediği dikkat çekici bir şey var, ‘Putin’e bu konuda her türlü gerçekçi ve acil adıma açık olduğumuzu özellikle belirttik.’ dedi. Erdoğan, Putin’in yıl sonuna kadar Türkiye’ye geleceğini söyledi ki, bu da önemliydi.

Erdoğan ve Putin baş başa görüşme yaptılar, üçüncü bir kişiyi almadılar. Bu görüşmenin basına açıklanması olmazdı. Benim tahminin Soçi’de alınan kararlar Milli Güvenlik Kurulu’nda ete kemiğe büründü. Önümüzdeki günlerde sahadaki gelişmelere bakmamız lazım.

MECLİS’İN TATİLİ SONA ERDİ

2023’teki seçim öncesinde kritik bir dönem. Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor. Gündem yoğun, klasik bütçe görüşmeleri var. Paris İklim Anlaşması’nın ekim ayında Meclis’te oylamaya sunulacağı belirtilmişti. Bu epey tartışma yaratabilir. Seçim yasası var, MHP ile AK Parti arasında anlaşmaya varılmış gibi görünüyor. Yeni anayasa gelir mi? Bence zor. Meclis’teki güçler dengesi belli, ben orada bir uzlaşma sağlanabileceğini sanmıyorum.

En çok tartışılan sosyal medya düzenlemesi var, o düzenleme hızlı bir biçimde gelecek. Bu sosyal medya en çok tartışma koparacak konulardan biri. Bildiğim kadarıyla Avrupa’daki örnekler de inceleniyor. Bu yıl sona ermeden bu düzenlemenin yapılacağını sanıyorum.”