China Daily

Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) resmi sitesine, halkın görüşlerini almak için yüklenen 7 yasa tasarısı geniş ve çeşitli fikirler topladı.

Örneğin, görüşlerin iletileceği sayfanın kapatılacağı 25 Şubat’tan günler önce,  27 Ocak ile 5 Şubat arasında, tıp çalışanları ile ilgili yasa tasarısı ile ilgili bin 204 kişi bin 783 görüş bildirdi. Şu anda yıllardır NPC Daimi Komitesi birçok kişinin katılımı ile yasama sürecini hızlandırıyor, bu da yasama organının toplumun her köşesinden sesleri işitmesini sağlıyor.

1 Ocak’ta yürürlüğe giren Medeni Yasa için, yetkililer 10 kez kamuoyunun görüşlerini topladı ve 425 bin kişiden 1,2 milyon öneri geldi. Geçen yıl NPC 42 kez kamuoyunun görüşlerini topladı ve 306 bin katılımcı 1,35 milyon görüş bildirdi; her iki rakam da tarihi bir rekordur.

KAMUNUN KATILIMI DEMOKRASİYİ GERÇEKLEŞTİRMENİN TEMEL BİR YOLUDUR

Görüşünü bildirmek kamunun yasama sürecine katılmasının yollarından biridir. NPC Daimi Komitesi halkın sorduğu sorulara da yanıt veriyor ya da geri dönüşler sağlıyor. Örneğin, yasa çalışma komitesi sık sık NPC’nin kamuoyunun fikirlerini nasıl topladığını ve bunları yasa tasarılarına nasıl dâhil ettiğini kamuyla paylaşıyor.

Yasa çalışma komitesi sözcüsü Yue Zhongming 21 Aralık’ta Ceza Yasası’nda değişiklik yapan tasarı ile ilgili 2,530 kişiden 8,491 öneri aldıklarını söyledi. Kabul edilen tasarı bu görüşlerin dikkate alındığını gösteriyor.

Kamunun katılımı demokrasiyi gerçekleştirmenin temel bir adımıdır ve yasa tasarıları üzerinde kamunun görüşlerine kapıyı açmak halkı yasama sürecine katılmaya teşvik etmenin en iyi yoludur. Kamunun görüşlerine zamanında yanıt vermek ve yasa tasarılarını hazırlarken bunları dikkate almak, iyi yönetişimi sağlarken, aynı zamanda Çin’in sosyalist karakterli demokrasisini gerçekleştirmeye yardım eder.