İçişleri Bakanı Süleyman  Soylu, Suriyeli sığınmacılar konusunda, “Bu bayram ve önümüzdeki bayram içinde güvenli bölgelere gidiş konusunda bizim de bir tahdidimiz, kısıtımız söz konusu. Bayram gidişine müsaade etmeme konusunda kısıtımız var.” dedi.

Bakan Soylu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriyeli sığınmacılara yönelik, “Sayın Bahçeli, bunların tamamı bayramlaşmaya Suriye’ye gidecek, daha sonra da gelecekler. Bunları getirecek olan kişinin adı da Süleyman Soylu.” sözü hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Soylu, “Kılıçdaroğlu’nun sığınmacılar konusunda uluslararası bir tahrikin içinde olduğu apaçık ortada. Dikkat ederseniz, 2019’da seçim vardı, İstanbul’da ve Türkiye’nin her yerinde özellikle Kılıçdaroğlu ve avanelerinin en temel meselelerinden biri, biraz da Avrupa, Batı hormonlu sığınmacı meselesiydi. 2019 seçimleri bitti, onlar bu meseleyi askıya aldılar ama biz askıya alamayız. Biz kaçak göçmenle de mücadele ediyoruz. Aynı zamanda Türkiye’ye uluslararası koruma statüsünde gelenlerle de ilgilenmek zorundayız. Kılıçdaroğlu’nun, kendi genel merkezinin sınırları dışında bir sınırlar bilgisi olduğunu düşünüyor değilim. Genel sınırlar bilgisi varsa herhalde ilkokulda falan kalmıştır.” diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Suriyeli mültecilere yönelik, “Misafirin ve misafirliğin süresi sınırlıdır.” sözü anımsatılarak, değerlendirmesi sorulan Soylu, şunları kaydetti:

“Bu değerlendirmelerin tamamını biraz önce söyledim. Bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bunu Ankara temsilcilerimizle göç konusunda yaptığımız toplantıda da ifade ettim. Bu insanlar elbette kendi memleketlerine geri dönecekler. Geri dönmek için de tüm bu konudaki 490 binin üzerindeki Suriyeli buraya geldiler ve biz orada güvenli hale getirdiğimiz bölgelere de geri döndüler, bundan sonra da dönecekler ve dönmeye devam edecekler. Aynı zamanda bizim de bu konuda her bayram gidiş-geliş esnasındaki süreçlerde de özellikle altını çizerek söylüyorum; zaten güvensiz bölgelere gidişin olabilmesi mümkün değil. Bu bayram ve önümüzdeki bayram için de güvenli bölgelere gidiş konusunda bizim de bir tahdidimiz, kısıtımız söz konusu. Bayram gidişine müsaade etmeme konusunda kısıtımız var.”