Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) iki sene önce başlattığı sözde Çin’e yönelik eylem planına ilişkin değerlendirmesinde “McCarthycilik’ten hiçbir farkı yok.” dedi.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, ABD’nin sözde Çin’e yönelik eylem planı kapsamında açılan davaların ülkede Asya kökenli Amerikalılara yönelik önyargıyı arttırdığına vurgu yaptı.

Zhao, “Son iki yıldır söz konusu eylem planı kapsamında açılan ‘tipik davaların’ büyük çoğunluğunun fikri mülkiyet ve ticari hırsızlıkla bir ilgisi yok. ABD’deki üniversitelerden yaklaşık 2 bin akademisyen, Adalet Bakanı’na gönderdiği ortak mektupta bu eylem planına karşı şüphelerini ortaya koydu. Bu da, daha çok kişinin, sözde eylem planının amacını, yani ABD’deki Çin karşıtı güçlerin ulusal güvenlik kavramını suistimal ederek, Çin’e baskı yapmayı hedeflediğini anlamasını sağladı.” diye konuştu.

Sözde Çin’e yönelik eylem planının McCarthycilik’ten hiçbir farkı olmadığına işaret eden Zhao, McCarthycilik’in ABD’ye büyük zararlar verdiğini ve aynı hataların tekrarlanmasının önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Zhao, Çin kökenli Amerikalıların ABD ekonomisinin büyümesine önemli katkılarda bulunduğunu, ABD’deki Çin kökenli Amerikalılara karşı ayrımcılığın ise ekonomik ve toplumsal düzenlemelerle yok edilemediğini, bu sorunun ABD’deki Çin karşıtı güçlerin Çin’i karalama girişimleriyle alakalı olduğunu dile getirdi.

Zhao, ABD’ye derhal ülkedeki mevcut ırkçılığı çözmek ve başta Çin kökenli Amerikalılar olmak üzere etnik azınlıkların meşru haklarını korumak için harekete geçme çağrısı yaptı.

Bir sivil toplum örgütü kısa süre önce, sözde Çin’e yönelik eylem planı kapsamında açılan davaların, ABD’deki Asya kökenli Amerikalılara karşı artan önyargıyı yansıttığını ve 2019 ile 2020 arasında ülkede Asya kökenli Amerikalılara yönelik şiddetin yüzde 71 arttığını açıkladı.