CRI Türk Dış Haberler Servisi

Joe Biden yönetiminin, Taiwan Adası’nı da içeren yaklaşmakta olan “demokrasi zirvesine” katılımcı listesini resmen açıklamasından kısa süre sonra, Çin bunun bir “hata olduğunu söyledi ve iki ülke arasındaki herhangi bir resmi etkileşime kesin olarak karşı olduğunu” gündeme taşıdı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde resmi olarak yayınlanan listede toplam 110 katılımcı yer aldı. ABD’nin resmi olarak ülke olarak tanımadığı “Taiwan” listede yer alan ülkeler arasında. Çin Halk Cumhuriyeti Taiwan İşleri Ofisi sözcüsü Zhu Fenglian, çarşamba sabahı yaptığı bir brifingde, ABD’nin Taiwan’ı demokrasi temalı zirveye katılımcı olarak kaydetmesinin “bir hata” olduğunu söyleyerek, “ABD ile ada arasında açık ve tutarlı bir duruş olan her türlü resmi etkileşime kesinlikle karşıyız.” dedi.

Öte yandan sözcü ABD hükümetine tek Çin ilkesine uyma çağrısında bulundu.

Uzmanlar Taiwan Adası’nı egemen ülkeler arasında listeleme eylemi, ABD’nin sözde demokrasi zirvesinin Çin’i kontrol altına alma kampanyasında ideoloji odaklı başka bir eylem olarak tanımlıyor.

“ATEŞLE OYNUYORLAR”

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nde araştırma görevlisi olan Lü Xiang, Global Times’a verdiği demeçte, Biden yönetiminin zirvenin sadece devlet başkanları için olduğunu belirtmediği için ABD’nin bu konuda kurnaz bir taktik oynadığını, bunun da özel sektör veya Sivil Toplum Kuruluşları’ndan (STK) farklı düzeylerdeki yetkililerin ve yöneticilerin de katılabileceği anlamına geldiğini kaydetti.

Çin Dış İlişkiler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde profesör olan Li Haidong ise, “Bu, ABD’nin, ayrılıkçı Demokratik İlerleme Partisi (DPP) otoritesi ile uluslararası toplumdaki görünürlüğünü artırmaya çalışarak Taiwan sorununu manipüle etmesinin tipik bir yolu.” ifadelerine yer verdi.

Li, Çin tarafının Amerikalı politikacıları bu soruda ateşle oynamamaları konusunda uyarmasına rağmen, ABD’nin gerçekten de ada ile etkileşimi artırarak Taiwan sorununda tehlikeli adımlar atmaya devam ettiğini kaydetti.