Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Direktörü Kirill Dmitriyev, Rus Sputnik V koronavirüs aşısına yönelik karalama kampanyasının ardında büyük ilaç firmaları ile Rusya karşıtı siyasi çevrelerin bulunduğunu belirtti.

RDIF Direktörü Dmitriyev Rus RBK gazetesine demecinde, “Bu sürecin (Sputnik V’ye yönelik karalama kampanyasının) başında yer alanların, büyük ilaç şirketleri ve Rusya karşıtı siyasi çevreler olduğunu düşünüyoruz. En başından beri, bilim insanlarımızın bu büyük başarısına, aşının etkili olduğuna dair güveni sarsmak adına kasıtlı bir kampanya yürüttüler.” dedi.

Söz konusu ‘büyük ilaç şirketleri’ içinde, doğrudan aşı üreticilerinin de bulunduğunu ekleyen Dmitriyev, Sputnik V’ye karşı karalama kampanyasının, aşı henüz tescil edilmeden başladığını anımsattı ve o dönem, aşının üretimi için kullanılan tekniğin çalıntı olduğuna dair iddiaların ortaya atıldığını kaydetti.

Karalama kampanyası ile amaçlananlardan birisinin, Rusya’da aşılama hızının azaltılması olduğuna inandıklarını da belirten RDIF Direktörü, “Karşımızdaki, Rusya karşıtı olan bir dizi büyük ilaç şirketi ile bir grup siyasi aktörün çıkarlarını kendinde birleştiren bir ahtapot gibi” benzetmesini yaptı. Dmitriyev ayrıca, “Sputnik V’ye yönelik saldırıları en başta İngiliz basınında görüyoruz. Fakat bu karşıtlığa rağmen kendi bakış açımızı, aşımızın sosyal medya hesaplarının da yardımı ile insanlara ulaştırabiliyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Sputnik Türkiye