Sudan hükümeti, Etiyopya’nın Tigray bölgesindeki gerginlikten “derin endişe” duyduğunu açıkladı.

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Dagalu, Başbakan Abdullah Hamduk ve Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi bir toplantı gerçekleştirdi.

Görüşmeden sonra yapılan yazılı açıklamada, “Sudan hükümeti, komşu ülkeler başta olmak üzere bölgesel istikrar üzerinde olumsuz etkilere yol açabilecek komşu Etiyopya’daki gelişmelerden derin endişe duymaktadır.” denildi.

Sudan’ın Etiyopyalı taraflarla çalışmak için her türlü çabayı göstereceği belirtilen açıklamada, “Etiyopya krizinin patlak vermesinden bu yana Sudan, insani yardım için tüm imkânlarını seferber etti ve komşu Etiyopya’daki insani krizin çözümüne katkı sunacak her şeyi yapmaya devam edecek.” ifadesine yer verildi.

Hükümet, tüm taraflara çatışmaları durdurma, müzakere masasına oturma ve insani yardımların ulaştırılmasını kolaylaştırma çağrısı yaptı.

Etiyopya hükümeti, 28 Haziran’da, Tigray Halkı Kurtuluş Cephesi (TPLF) isyancılarının ele geçirdiği ileri sürülen Tigray bölgesinde tek taraflı ateşkes ilan ettiğini duyurmuştu.

Kararın hasat mevsimi (haziran, temmuz, ağustos) dolayısıyla alındığı kaydedilen açıklamada, bundan sonra bölgede yardım kuruluşlarının ordunun eskortu olmadan çalışacağı belirtilmişti.

Açıklamada, bölgede TPLF güçlerinin hâlâ dağınık durumda olduğu ve ara sıra saldırı düzenlediği aktarılmıştı.