Sudan’da askerin yönetimi sivillere devretmesi ve siyasi tutukluların serbest bırakılması talebiyle gösteri ve yürüyüşler düzenlendi.

Başkent Hartum’un Başdar bölgesinde toplanan eylemciler, askeri yönetim karşıtı sloganlar atarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürümek istedi. Polis, gaz bombasıyla müdahale ederek protestocuları dağıttı. Damazin, Port Sudan, Atbera ve Niyala kentlerinde de benzer gösteriler yapıldı.

Bağımsız Sudan Merkezi Doktorlar Komitesine göre, ordunun yönetime el koyup sivil hükümeti feshettiği 25 Ekim 2021’den bu yana devam eden gösterilerde, yüzlerce kişi gerçek mermi, ses ve gaz bombalarıyla yaralanırken, 87 kişi hayatını kaybetti.

Muhalif siyasi gruplar ve örgütler, askeri iktidarın çok sayıda siyasetçi ve aktivisti gözaltına aldığını iddia ediyor.

4 ayı aşkın süredir hükümetin kurulamadığı ve başbakanın olmadığı ülkede, siyasi krizin çözümüne dair Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği’nin girişimlerinden henüz netice alınamadı.

Geçiş döneminin tek otoritesi Egemenlik Konseyi’nin başındaki askeri liderler, Temmuz 2023’te seçimle işbaşına gelecek hükümet kurulana kadar iktidarda kalacaklarını açıklamıştı.