Sudan’da hükümet, yaşanan siyasi krizin çözümü için tüm taraflardan oluşan ortak kriz masası kurulduğunu açıkladı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Başbakan Abdullah Hamduk başkanlığındaki acil kabine toplantısında, ülkedeki krize ilişkin çözüm yolları ele alındı.

Toplantıda, gerek iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri ittifakı (ÖDBG) bileşenleri arasında gerekse ÖDBG ile iktidarın askeri ortakları arasındaki diyaloğun önemi vurgulandı.

Acil görüşmede, yaşanan siyasi kriz ve ülkedeki sıkıntıların çözümü için tüm tarafları kapsayan ortak bir kriz masası kurulmasına, sivil demokrasiye geçişi güçlendirmek, korumak ve istikrarı sağlamayı amaçlayan pratik çözümler konusunda acil bir uzlaşıya varılması kararlaştırıldı.

Başbakan Hamduk, “İktidar ortakları arasında son dönemde diyaloğun kesintiye uğraması ülkenin geleceğini tehdit eden bir konu. Bu nedenle değişmeli, mevcut sorunların çözümü ve geçiş döneminin diğer beklentilerinin karşılanması için uzlaşmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Ülkenin doğusundaki hükümet karşıtı protestolar ve buna bağlı yaşanan yakıt ve gıda krizine de değinen Hamduk, vatandaşlarının çıkarlarını koruyan adil çözümlerin ivedilikle bulunması konusunda çabaladıklarını, doğudaki protestolara liderlik eden isimlerle temaslarının sürdüğünü kaydetti.