KPMG Football Benchmark ekibinin araştırmasına göre; bir futbolcunun ortalama piyasa değerinin en yüksek olduğu lig Premier Lig. Premier Lig’de bir oyuncunun ortalama değeri 20 milyon 100 bin Euro iken, Süper Lig’de bir oyuncunun ortalama değeri 1 milyon 400 bin Euro ve bu değer Arjantin Ligi’yle eşit durumda

Futbolda Covid-19 salgınının gölgesinde bir sezonun daha sonuna geliniyor. Zor günlerden geçen futbol endüstrisi yavaş yavaş kendini toparlamaya başlasa da hâlâ eski günlerinin uzağında… KPMG Football Benchmark ekibi de Şubat 2021’den bugüne değişen oyuncu değerlerini inceledi. Şubat 2020’de en değerli 500 futbolcunun değeri 20 milyar 714 milyon Euro iken, bugün 18 milyar 690 milyon Euro’ya düştü. İlk 100’deki oyuncuların değeri de 8 milyar 41 milyon Euro’dan 7 milyar 276 milyon Euro’ya geriledi.

SÜPER LİG’DE ORTAMA OYUNCU DEĞERLERİ DÜŞÜK

Bir futbolcunun ortalama piyasa değerinin en yüksek olduğu lig ise İngiltere Premier Lig oldu. Premier Lig’de bir oyuncunun ortalama değeri 20 milyon 100 bin Euroyken, ikinci sıradaki Almanya Bundesliga’da bu değer 11 milyon 600 bin Euro… Üçüncü sıradaki İspanya La Liga’da bir futbolcunun değeri 11 milyon Euro. Türkiye Süper Ligi’nde bir oyuncunun ortalama değeri sadece 1 milyon 400 bin Euro ve bu değer Arjantin Ligi’yle eşit durumda…

MESSİ VE RONALDO EN PAHALI 10 FUTBOLCU LİSTESİNDE YOK

Liglere göre ortalama futbolcu değerleri böyleyken, son üç ayda değerini en çok yükselten futbolcu ise Erling Haaland oldu. Piyasa değerini 21 milyon Euro artıran Dortmundlu forvet, 131 milyon Euro’luk değeriyle dünyadaki en değerli ikinci futbolcu konumunda… Haaland’ın ardından ikinci sırada 17 milyon Euroluk artışla değerini 87 milyon Euro’ya çıkaran Manchester City’li Phil Foden yer alırken, dünyanın en pahalı futbolcusu 189 milyon Euro ile yine PSG’in yıldızı Kylien Mbappe oldu. En pahalı üçüncü futbolcu 127 milyon Euro’luk değeriyle Tottenham’lı Harry Kane olurken, Lionel Messi ile Cristiano Ronaldo, en pahalı 10 futbolcu listesine giremedi.

HAKAN UÇAK: GENÇ FUTBOLCULAR DEĞERİNE DEĞER KATIYOR

KPMG Türkiye Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, ”Futbol ekonomisi Covid-19 salgınının yaralarını sarıp, toparlanmaya başladı. Oyuncun değerleri bir kez daha yükselişe geçmiş durumda ama eskisine göre değerler düşük… Birçok genç futbolcu sahadaki performanslarıyla değerlerini yükseltmeye devam ediyor. Liglerin oyuncu kalitesi de ortalama piyasa değerine etki ediyor. Türkiye Süper Ligi’nde ciddi ekonomik daralma piyasa değerini ciddi şekilde etkiliyor.” dedi.

Ortalama futbolcu değerleri:

Premier Lig: 20.1 milyon Euro

Bundesliga: 11.6 milyon Euro

La Liga: 11 milyon Euro

Serie A: 10.7 milyon Euro

Ligue 1: 7.6 milyon Euro

Süper Lig: 1.4 milyon Euro

Kaynak: NTV Spor