İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayan Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının 7. turunun ilk gününde muhalifler, “devlet yönetiminin esasları” ilkesine ilişkin anayasa taslağını Birleşmiş Milletler’e (BM) sundu.

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen başkanlığında devam eden toplantılarda, ilk günde 2 oturum yapıldı.

Suriye hükümeti, sivil toplum kuruluşları (STK) ve Suriye muhalefeti temsilcilerinin her birinden 15’er kişiden oluşan anayasanın yazımından sorumlu “Küçük Grup” üyelerinin katıldığı toplantılar, TSİ 18.00’da sona erdi.

Edinilen bilgiye göre, muhalifler ilk günde “devlet yönetiminin esasları” ilkesine ilişkin anayasa taslağını Pedersen’e sundu.

GÖRÜŞMELER, 25 MART’TA SONA ERECEK

7. tur görüşmeleri önceki turların aksine BM Cenevre Ofisi yerine bir otelde gerçekleşiyor.

Pedersen, dün düzenlediği basın toplantısında, Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin 7. turunda tarafların 4 madde üzerine müzakerelerde bulunacağını açıklamıştı.

Görüşmelerde tartışılacak maddelerin “devlet yönetiminin esasları”, “devletin kimliği”, “ülkenin sembolleri” ve “devlet makamlarının yapısı ve işlevi” olduğunu aktaran Pedersen, tarafların her gün bir madde üzerinde görüşeceğini bildirmişti.

BM Suriye Anayasa Komitesi görüşmelerinin 7. turu, 25 Mart’ta sona erecek. Görüşmelerin ardından taraflar, basın toplantısı düzenleyecek.

SURİYE ANAYASA KOMİTESİ

Suriye Anayasa Komitesi, büyük ve küçük olmak üzere iki yapıdan oluşuyor.

Büyük yapı, komite üyelerinin tümünü kapsıyor ve hükümet, muhalefet heyeti, sivil toplum temsilcileri olmak üzere 3 gruptan oluşuyor. Küçük yapı ise 3 listeden seçilen 15’er kişiden meydana geliyor ve anayasanın yazımından sorumlu bulunuyor.

45 kişilik yazım kurulunun hazırladığı taslakları, 150 kişilik büyük yapının onaylaması, karar alınması için ise üyelerin en az yüzde 75’inin “evet” oyu vermesi gerekiyor.