CRI Türk Dış Haberler Servisi

Terör örgütü YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri Menbiç’te sivilleri hedef aldı. Menbiç’teki Arap nüfusu zorla silâh altına almak isteyen YPG’ye karşı protesto dalgasının büyümesi üzerine sivil halka ateş açıldı. En az 8 kişinin öldüğü 27 kişinin ise yaraladığı bildirildi.

Arap aşiretleri ile terör örgütü YPG’nin ana omurgasını oluşturan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasındaki gerilim çatışmaya dönüştü. Olaylar YPG’nin 250 genci zorla silâh altına almak istemesiyle başladı. Hafta başında başlayan protestolara ateş açarak yanıt veren YPG en az 8 sivilin ölümüne neden oldu.

Suriye resmi haber ajansı SANA’ya bilgi veren yerel kaynaklar da olayların Suriye Demokratik Güçleri’nin sivillere yönelik yasa dışı zorla askere alma girişimleri nedeniyle çıktığını belirtti. Kaynaklar, protestolar esnasında sivil halkın Halep-Haseke yolunu kapattığını, YPG/SDG’nin kontrol noktalarına saldırdığını aktardı. Öte yandan bölgede kontrolü sağlamak için YPG/SDG’nin başka bölgelerden Menbiç’e güç sevkiyatı yaptığı da öğrenildi.

2016 yılında Menbiç’i ele geçiren YPG, kenti o günden bu yana Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusunun desteğiyle kurduğu askeri konseyle yönetiyor. Nüfusunun çoğunluğu Arap olan Menbiç’te YPG otoritesine zaman zaman itiraz sesleri yükseliyor. Olayların büyümesi üzerine YPG’nin çekirdeğinde bulunduğu Menbiç Askeri Konseyi sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yöre halkı ise YPG’nin kenti terk etmesini istiyor.