CRI Türk Dış Haberler Servisi

26 Mayıs’ta yapılacağı duyurulan Suriye Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurt dışında oy verme işlemi 20 Mayıs itibarıyla başladı. Suriye konsolosluklarında sandıklar kuruldu. Oy verme işleminin yapıldığı konsolosluklarda yarışan üç adayın resimleri asıldı. Türkiye’deki Suriyelilerin ise oy verme işlemine Ankara’nın onay vermediği belirtildi.

Suriye Anayasa Mahkemesi’nin, 26 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için onay verdiği üç aday için seçim maratonu başladı. Seçimde, Beşar Esad’ın yanı sıra Abdallah Saloum Abdallah ve Mahmoud Ahmed Marei yarışıyor. Yurt dışında yaşayan Suriyeliler için 20 Mayıs itibarıyla oy verme işlemi Suriye’nin yurt dışı temsilciliklerinde başladı.

Suriye Yüksek Yargı Seçimler Komitesi Üyesi Yargıç Nuri Fares, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin yurt dışı büyükelçiliklerindeki seçim merkezlerinde bütün hazırlıkların tamamladığını duyurdu. Suriyelilerin herhangi bir Suriye sınır kapısından çıkış damgası ile imzalanmış geçerli Suriye pasaportları ile oy kullanabilecekleri belirtildi.

Suriye resmi haber ajansı da oy verme işleminin yapıldığı bazı ülkelerden resimler ve videolar paylaştı. Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün, Umman, Bahreyn, Lübnan, Irak, Kuveyt, Sudan, Cezayir, Suriyelilerin oy verme işlemini gerçekleştirebildiği ülkeler arasında yer aldı.

Bu ülkelerin yanı sıra Çin, Rusya, Hindistan, İran, Ermenistan, Pakistan, Avustralya ve İspanya’daki Suriyeliler de konsolosluklara giderek oy verebilecek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) gayrimeşru ilan ettiği seçimlerin sonuçlarını Türkiye de tanımayacağını duyurmuştu. Türk Dışişleri yaptığı açıklamada seçimleri gayrimeşru bulduğunu ilan etmişti. Sputnik Arapça’da yer alan habere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı Almanya ve Türkiye’ye ülkelerinde sandık kurulmasına izin vermedikleri için tepki gösterdi.

SURİYE’DE SEÇİM SİSTEMİ

51 aday Cumhurbaşkanlığı için başvurmuştu. 250 milletvekilli Suriye parlamentosundan 35 imza toplamayı başaran üç adayın başvurusu ise Suriye Anayasa Mahkemesi tarafından resmen kabul edildi.

Suriye’de milletvekilliği seçimleri 4 yılda bir yapılıyor. Yerel seçimler ve parlamento milletvekilliği seçimleri ise dört senede bir yapılıyor. Milletvekilliği seçimleri ile yerel seçimler arasında ayrıca bir yıl süre bırakılıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ise bu döngünün dışında yedi yılda bir yapılıyor.

Kriz dönemi boyunca sırasıyla 2012, 2016 ve 2020 yıllarında olmak üzere üç milletvekilliği seçimi yapıldı. Son yerel seçimler ise hükümetin kontrolü altında olan bölgelerde 2018 yılında gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı, Suriye parlamentosu huzurunda yemin ettikten sonra göreve başlıyor. Yeminin ardından Cumhurbaşkanı, Başbakanı atıyor. Birlikte çalışacağı bakanlar kurulu üyelerini belirleyen başbakan, bu listeyi onay için Suriye Meclisi’ne sunmak zorunda. Ardından Meclis onayıyla birlikte yeni bakanlar kurulu görevine başlıyor.

Suriye’deki sisteme göre, bakanlar kurulu üyeleri parlamento içinden veya dışından seçilebilir. Yerleşik teamüle göre de parlamentoda milletvekili olan en az 3 ya da 4 kişi bakanlar kuruluna alınıyor. 21 yıldır ülkeyi yöneten 55 yaşındaki Beşar Esad’ın Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması kuvvetli ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Suriye hükümeti ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) iki daimi üyesi Rusya ve Çin ile İran, Belarus, Güney Afrika, Ermenistan, Cezayir, Umman, Küba, Venezuela, Ekvador, Nikaragua, Bolivya ve Moritanya’dan heyetleri seçimleri izlemesi için tarafından davet etmişti.