Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi’nin Kaşıkçı cinayetiyle ilgili raporunu tamamen reddettiği belirtildi.

“Suudi Arabistan yönetimine yönelik hakaret içerikli asılsız sonuçların yer aldığı söz konusu raporun hiçbir şekilde kabul edilmesinin mümkün olmadığı ve Suudi Arabistan hükümeti tarafından kesin bir dille reddedildiği” kaydedilen açıklamada, raporun gerçeklerle bağdaşmayan bir takım bilgi ve sonuçlar içerdiği ileri sürüldü.

Daha önce ülkedeki ilgili makamlarca çıkarılan kararlar doğrultusunda Suudi Arabistan’ın yasa ve değerlerine aykırı olan Kaşıkçı cinayetinin kınandığı belirtilen açıklamada, cinayeti işleyenlerin soruşturulması ve adalete teslim edilmesi için gerekli tüm adımların atıldığı aktarılarak, yargının faillerle ilgili nihai kararını verdiği ve bu kararın Kaşıkçı ailesi tarafından da memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

“Bu korkunç cinayet Suudi Arabistan tarafından kınanmış ve yenilerinin tekrarlanmaması için yöneticilerce gerekli adımlar atılmış olmasına rağmen gerekçesi olmayan ve yanlış sonuçlar içeren bu tür raporların yayınlanması üzücü bir durum.” ifadelerine yer verilen açıklamada, Suudi Arabistan’ın, egemenliğini, yönetimini ve bağımsız yargısını hedef alan her şeyi reddettiği kaydedildi.

ABD istihbaratının hazırladığı raporda, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın 2018 yılında gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı öldürme kararını onayladığı belirtiliyor.