Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, dün başkent Duşanbe’de Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi kabul etti.

Wang Yi, görüşmede, önümüzdeki yıl Çin ile Tacikistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30’uncu yıl dönümünün kutlanacağına işaret ederek, ikili ilişkilerin önünde yeni gelişme fırsatları bulunduğunu söyledi.

Wang Yi, Çin’in Tacikistan ile karşılıklı siyasi güveni pekiştirmek, çeşitli alanlardaki iş birliğini güçlendirmek, nitelikli bir ortak kalkınma topluluğu ile tahrip edilemez bir ortak güvenlik topluluğu oluşturmak ve bölgenin barış ve kalkınmasına güç katmak için ortak çaba harcamaya hazır olduğunu söyledi.

Covid-19 salgınıyla mücadele konusunda Tacikistan’a kararlılıkla destek sağlayacaklarına dikkat çeken Wang Yi, Kuşak ve Yol, ileri teknoloji ve dijital ekonomi gibi çeşitli alanlarda ikili somut iş birliğini derinleştireceklerini kaydetti.

Afganistan’daki güvenlik durumunun hızla değiştiğine işaret eden Wang, Çin ile Tacikistan’ın ortak sınamaları ve dış müdahaleleri göğüslemek için güvenlik iş birliğini yoğunlaştırmaları gerektiğini vurguladı.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da görüşmede, Kuşak ve Yol çerçevesinde Çin ile iş birliğini yoğunlaştırmaya, tarım ve kapsamlı bağlanırlık gibi alanlardaki temasları güçlendirmeye, aşırı dincilik, terörizm ve bölücülükten oluşan üç kötü güce birlikte darbe indirmeye hazır olduklarını belirtti.

Çin ile birlikte Shanghai İş Birliği Örgütü’nün gelişmesini hızlandıracaklarının altını çizen İmamali Rahman, Afganistan sorununda Çin ile yakın eşgüdüm sağlayarak, bölgenin barış ve güvenliğini birlikte koruyacaklarını söyledi.