Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, ülkede terörizm ve zorluklarla mücadele için Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) ile faaliyetlerini sürdüreceklerini kaydetti.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, ülkesinin özellikle terörizm, aşırıcılık, uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer sınır ötesi organize suç türleri gibi modern tehditler ve zorluklarla mücadele etmek için SİÖ ile ortak faaliyetlerini sürdüreceğini bildirdi.

Rahman, SİÖ’nün 20’inci yılı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Tacikistan’ın uluslararası stratejisinde, Orta Asya ülkeleriyle iyi komşuluk ve çok yönlü iş birliği politikası, önceliklerden biridir. Ülke sınırları çevresinde güven ve güvenlik ortamı yaratmak bu politikanın temel hedeflerinden biridir.” ifadelerini kullandı.

Tacikistan’ın güvenlik ve barışa, yapıcı uluslararası iş birliğine ve diyaloğa katkı sağlayacağını kaydeden Rahman, ayrıca ülkenin, sürdürülebilir kalkınmasını sağlamak ve uluslararası arenadaki konumunu güçlendirmek için uluslararası ve bölgesel örgütlerin potansiyelini kullanacağına işaret etti.

Tacikistan’ın çok taraflı diplomasi alanında SİÖ içinde etkin ilişkilerin geliştirilmesine özel önem verdiğini ifade eden Rahman, ülkesinin SİÖ üyeleri ile iyi ilişkileri güçlendirmeyi amaçladığını vurguladı.

SİÖ’nün, faaliyete geçtiği ilk günden bu yana sadece bölgede değil, dünyada da etkin ve etkili bir uluslararası kuruluş olduğunu anlatan Rahman, “Yirmi yıllık tarihi boyunca SİÖ, acil küresel sorunları çözmede çok yönlülüğünü defalarca kanıtlayan benzersiz bir bölgesel yapı olan yeni bir türdeki en etkili uluslararası kuruluşlardan biri hâline geldi.” ifadelerini kullandı.