Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “Tek Çin” ilkesinin uluslararası toplumun ana eğilimi olduğunu söyledi.

Sözcü bugün düzenlenen basın toplantısında Çin ile Nikaragua arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kurulduğuna değindi.

İkili ilişkilerin yeniden tesis edilmesinin taşıdığı öneme değinen sözcü, Nikaragua hükümetinin Taiwan’la ilişkileri keserek Çin’le diplomatik ilişki kurmasını olumlu karşıladıklarını dile getirdi.

İki ilişkilerin kurulmasından sonra Çin’in Nikaragua’ya ekonomik yardım sağlayıp sağlamayacağı şeklindeki soruya cevap veren sözcü, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden kurulmasının poker oyunu yerine bir siyasi karar olduğunu vurguladı.

Sözcü, Nikaragua’nın Çin’le yeniden ilişki kurma kararının “Tek Çin” politikasını tanıdığı için alındığını ve bunun hiçbir ekonomik önkoşulu olmadığını dile getirdi.

Sözcü, dünyada az sayıda ülkenin halen Taiwan ile sözde diplomatik ilişkileri sürdürdüğünü hatırlattı. Ancak bunun Taiwan yönetiminin para diplomasisinin sonucu olduğuna işaret eden sözcü, Taiwan’daki Çinli soydaşların mutluluğunun göz ardı edilerek kurulan bu ilişkilerin aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) söz konusu ülkelere sürekli baskı yapmasının bir sonucu olduğunu kaydetti.

Sözcü bu ülkelerin 50 yıl önce Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda onaylanan 2758 sayılı karara er ya da geç uyarak Çin’le diplomatik ilişkileri normalleştireceklerine inandıklarına işaret etti. Sözcü bunun sadece bir zaman meselesi olduğunu vurguladı.