Hu Xijin | Global Times

Çin anakarası Taiwan adasını özgürleştirmek için savaşa girdiğinde ve Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) tam bir güç kullanarak yeniden birleştirme operasyonu başlattığı zaman sorunun birkaç saat içinde çözüleceğine inanıyorum. Taiwan ordusu asla etkili bir direniş göstermeyecek, ABD ve müttefikleri de esaslı bir yardımda bulunmayacak. 

Taiwan ordusu yakında, Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) güç kullanarak yeniden birleşmeyi sağlamak için atacağı üç adıma ilişkin öngörüsünün bulunduğu bir rapor yayımladı ve PLA’nın ‘’üç önemli zayıflığı’’ yaygarasını kopardı. Üç adım: Taiwan kuşatmasını tamamlamak, psikolojik savaş, toplu ve yoğun bombardıman ile çıkarma harekâtlarıdır. PLA’nın ‘’üç önemli zayıflığına’’ gelince, PLA’nın denizi aşmadaki ulaşım araçlarının eksikliği, lojistik destek ve tedarik malzemesini sağlamadaki yetersizlik ve ABD ile Japonya’nın müdahalesini önlemek için güçlerini bölmek zorunda kalmasına atıfta bulunuluyor.

Bir asker olarak hizmet ettim ve uzun bir süre Taiwan Boğazı’ndaki durumu takip ettim. İnsanlar hemen, Taiwan askeri raporunun Demokratik İlerlemeci Parti (DPP) propagandasıyla uyumlu olduğunu söyleyebilir. Bu rapor sadece üzüntüye ve Çin anakarasına karşı nefrete yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda ABD ve Japonya’nın da arasında bulunduğu uluslararası güçlere, ‘’Taiwan’ı savunmak’’ için ABD’nin müttefiklerinde aciliyet duygusunu artırma işareti gönderiyor ve onlara Taiwan askeriyesine daha fazla destek ve yardım sağlama çağrısında bulunuyor. 

Taiwan’ın askeri olarak zayıf olduğu ortada. Anakara ezici bir askeri avantaj geliştirdi. Güç kullanarak yeniden birleştirme uygulanmaya başladığında Taiwan askeriyesi hiçbir suretle bizim ne yapacağımızı tahmin edemez. Anakaranın askeri saldırısı, büyüklüğü ve teçhizatı nedeniyle Taiwan askeriyesinin hayallerinin ötesinde olacak. 

Dünyanın en son yüksek yoğunluklu savaşı ABD ordusunun 2003 yılında Irak’ta Saddam rejimine saldırdığı sırada meydana geldi ve aradan 18 yıl geçti. Bu dönemde askeri teknolojinin ve doktrinin gelişimi hızlanıyor. Tek başına insansız ekipmanların gelişimi akıl almaz seviyede. Bunun yanı sıra Çin’in insansız hava araçları gibi teknolojileri dünyada ön saflarda yer alıyor. 

TAIWAN BOĞAZINDA ÇATIŞMA RİSKİ

Çin anakarasının Taiwan Boğazı’nda sonuna kadar savaşma iradesi aslında ABD’yi şaşkına çevirdi. Şimdi Taiwan Boğazı’nda durum gerginleşiyor ve askeri çatışma riski ciddi biçimde yükseliyor. Ancak ABD Taiwan yetkililerinin ‘’kendini savunmasına’’ desteğini defalarca yineledi. ABD’nin müdahalesinin muhtemel maliyeti, Çin anakarasının özellikle nükleer caydırıcılığı olmak üzere askeri kapasitesinin genel olarak iyileşmesi yüzünden dayanılmaz hale geldi. Taiwan Boğazı’nda müdahalenin ABD için pratik bir seçenek olması giderek daha zorlaşıyor. 

OLASI ÇATIŞMA SENARYOSUNDA NE VAR?

Çin anakarasının güç kullanarak yeniden birleştirme operasyonu başlar başlamaz, Taiwan askeriyesinin temel kapasitesi hızla yok edilecek ve takviye birliklerin yetişebilmesine ilişkin çok az umut var. Kim direnmeyi sürdürürse yok edilecek. Taiwan ordusunun genel iradesi kesinlikle hızla çökecek ve Taiwan güçleri organize bir şekilde teslim olacaktır. O zaman ayrılıkçı Demokratik İlerlemeci Parti (DPP) otoritesinin üst düzey isimleri ya teslim olacak ya da derhal ‘’kafaları kesilecektir.’’ Birkaç kişi şans eseri adadan kaçabilir. 

Taiwan ordusunun uzun süreli bir savaşı sürdürmesi mümkün değil. Taiwan’ı 2003 yılında ziyaret ettim ve adanın savaş sırasında sağlam bir şekilde savunulacak bir yer olmadığını derinden hissediyorum. O zaman Taiwan ordusunun emekli bir üyesine Taiwan ordusunun, adanın saldırıya uğraması halinde ne kadar süre savunabileceğini düşündüğünü sordum. O belki onlarca saat yanıtın verdi. Tüm bu yıllar boyunca anakara ve Taiwan arasındaki askeri uçurum temel olarak büyüdü. Askeri araçlar yoluyla yeniden birleşmeyi reddetmek sadece bir siyasi slogan olabilir. Sonuna kadar savaşmak hiçbir şekilde Taiwan ordusunun gerçek iradesi değildir. 

Bu yüzden DPP ve Taiwanlı ayrılıkçı güçler yaşamak istiyorlarsa, durumu cahilce anakaranın zorla yeniden birleşmeyi başlatacağı bir safhaya getirmemelidirler. Aksi takdirde hepsi gözden çıkarılacak ve savaşta harcanan askerler olacaklardır.