CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin’de düzenlenecek Beijing 2022 Kış Olimpiyatları için geri sayım devam ederken, sporcular için inşa edilen yerleşim bölgeleri kapılarını şimdiden kamuoyuna açtı. Yerleşim bölgelerinden ilki Beijing’de, ikincisi başkentin kuzeyindeki Yanqing’de, üçüncüsü ise Zhangjiakou bölgesinde yer alıyor. Çin basınında yer alan bilgilere göre Beijing yerleşkesinde paten, Yanqing kayak ve Zhangiakou’da snowbord takımları ikamet edecek.

Beijing Olimpiyat Köyü yöneticisi Qu Songming, Global Times’a verdiği demeçte resmi olarak bir açılış töreninin hazırlandığını ancak daha sonra etkinliğinin Covid-19 endişeleri nedeniyle iptal edildiğini duyurdu. Olimpiyat yerleşkelerinde alınan önlemlere dair açıklama yapan yetkililer oyunlar sırasında Covid-19’la mücadele kurallarına sıkı biçimde uyulacağının altını çizdi. Bu kapsamda her ülkenin ekiplerinin ve Olimpiyat yerleşkelerinde görev alacak gönüllü ordusunun testlerden geçirilmesi bekleniyor.

“BEIJING SİZE HOŞ GELDİN DİYOR”

Olimpiyat yerleşkeleri hakkında bilgi veren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, sporcuların “Beijing size hoş geldin diyor” sloganı ile karşılanacağını ve tıpkı 2008 yılı oyunlarında olduğu gibi sporcular için her şeyin düşünüldüğünün altını çizdi. Zhao “İnanıyoruz ki Kış Olimpiyatları, tıpkı 2008 Yaz Olimpiyatları’nda olduğu gibi dünya genelinde parlayacak.” yorumunda bulundu. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı WangYi ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı telefon görüşmesinde tıpkı her ülkenin takımı gibi Amerikalı sporcuların da destekleneceğini dile getirdi.

Olimpiyat yerleşkelerinde hazırlıklar tamamlanırken, Çin takımı da tarihin en kalabalık takımı ile müsabakalara damga vurmayı amaçlıyor. Çin takımında 176’sı sporcu toplamda 387 üye olduğu bildirilirken, sporcuların 87’sinin kadın olması ve 9 etnik grubun temsil edilmesi dikkat çekiyor. En genç katılımcısı 17 yaşında olan Çin takımı kamuoyuna yaptığı açıklamada “etik, ahlaki ve temiz” altın madalyalar elde edeceklerini dair söz verdi.

OLİMPİYAT TARİHİNDE YER ALACAK

Çin ile birlikte İsviçre’nin de Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’na en geniş katılımı sağlayacağı öğrenilirken, etkinliklere destek mesajları gelmeye devam ediyor.  Özbekistan’ın Çin Maslahatgüzarı Batir Tursunov, Global Times gazetesine verdiği demeçte şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çin, bu ölçekte spor etkinliklerine ev sahipliği yapma konusunda zaten geniş deneyime sahip. 2008 Beijing Olimpiyat Oyunları, olağanüstü bir şekilde organize edilen ve en görkemli spor etkinliği olarak Olimpiyat tarihinde yer almaya devam ediyor. Şimdi Beijing kenti, Kış Oyunlarına ev sahipliği yapacak. Beijing’in hem Yaz Oyunları hem de Kış Olimpiyat’na ev sahipliği yapan ilk şehir olması dikkat çekiyor.  Beijing’deki mevcut etkinliklerin, Covid-19 pandemisinin getirdiği zor koşullara rağmen, mükemmel bir şekilde gerçekleştirileceğine ve uluslararası Olimpiyat hareketi tarihinde yeni bir görkemli sayfa açacağına inanıyoruz.”