Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Kanal İstanbul ile ilgili tartışmalara değinen ismet Özçelik, “Kanal İstanbul çok yüksek yatırım gerektiren bir proje. Türkiye’nin ihtiyacı mı, değil mi? Bunlar tartışılıyor. Konuşulan rakam 15 milyar dolar ile 50 milyar dolar arasında değişiyor. Türkiye’de bir ekonomik kriz yaşanırken böyle bir paranın buralara harcanması doğru mu? Bunlar hep gündemdeki konular.

Türkiye’de bir de buna ek olarak kuraklık sıkıntısı başladı. Kuraklık sorunu 52 ile yayılmış vaziyette. İnsanlar kanaldan su akıtmaktansa üretirim yapılamayan, kuraklıktan etkilenen tarlalara, arazilere su akıtılmasının daha doğru olduğu konusunda görüş bildiriliyor. Özellikle pandemi, sonrası gıda güvenliği çok ön plana çıktı. Kuraklık nedeniyle birçok gıda ürününde rekolte düşüşü bekleniyor. Hızlı bir şekilde kaynakların üretime aktarılması konusunda giderek artan bir görüş birliği oluşmaya başladı.” dedi.

KKTC’NİN TANINMASI GÜNDEME GELECEK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) tanınması için Türkiye’nin yavaş yavaş harekete geçtiğini söyleyen Özçelik, “KKTC’nin devlet olarak tanınması konusunda görüşler giderek yoğunlaştı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da ülkenin şu anda tanınması ile ilgili bazı sıkıntılar olduğunu ama zaman içinde tanınmanın gündeme geleceğini belirtti. Batı dünyası federasyon konusunda bastırıyor. Ancak Türk tarafı iki devletli bir çözümden yana. Dolayısıyla KKTC’nin tanınması konusu Türkiye’nin gündemine gelecek.” diye konuştu.

TALİBAN, AFGANİSTAN’DA HIZLA İLERLEMEYE BAŞLADI

Gazeteci İsmet Özçelik, Afganistan konusunun bütün bölgeyi ilgilendiren bir sorun olduğuna vurgu yaptı ve şunları aktardı:

“Şu anda ABD, Afganistan’dan çekiliyor. Türkiye’ye de Kabil Havalimanı korunması görevi verilmeye çalışıyor. Bu konuda görüşmeler sürüyor. Görüşmeler sonrası Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan’daki askereler ek olarak yeni asker göndermenin söz konusu olmadığını Kabil Havalimanı’nın korunmasına yönelik somut bir karar alınmadığı duyurdu.

Öte yandan ABD çekilirken Taliban, Afganistan’da hızla ilerlemeye başladı. Bu ilerleyiş tabii herkesi kaygılandırıyor. Rusya’nın kaygısı yüksek. Kaygının nedeni de ‘Orta Asya’da bu istikrarsızlık Türk Cumhuriyetlerine sıçrar mı?’ diye bir düşünce var. Nitekim Tacikistan sınırı hareketli. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tacikistanlı mevkidaşı İmamali Rahman ile görüşerek yardıma hazır olduğunu söyledi.”

ASTANA ZİRVESİ BAŞLADI

16. Astana Zirvesi’nin Kazakistan’ın başkenti Nursultan’da bugün başlayacağını hatırlatan Özçelik, “Bu görüşmeye Türkiye, Rusya ve İran heyetlerinin yanı sıra Suriye hükümeti ile Suriye muhalefetinden heyetlerin katılması bekleniyor. Bu zirvede önümüzdeki döneme ilişkin yol haritası belirlenecek. İdlib’de, Suriye’nin doğunda neler olacağı konuşulacak. Bu arada provokasyon konusunda uyarıyorlar. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İdlib’de bir provokasyon gerçekleştirip Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirir mi, endişesi var. Bu konuda istihbari bilgiler geliyor. Bütün bunlar ele alınacak.” açıklamasında bulundu.