CRI Türk Dış Haberler Servisi

Afganistan’da bir okulu hedef alan bombalı saldırıda can kaybı 85’e çıktı. Olayda yaralananların sayısı da 165’e yükseldi. Başkent Kabil’de Şii Hazara etnik grubunun çoğunlukta olduğu bir bölgede gerçekleşen saldırı bölgede korkuyu yeniden artırdı. Hazara etnik grubu sık sık Taliban tarafından hedef alınmakta. Cumartesi günü gerçekleşen son saldırıda kurbanların çoğu 13 ile 18 yaşları arasındaki kız öğrencilerdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) silahlı güçlerinin geri çekilme sürecine girmesi, Afganistan’da terör olaylarının canlanmasına vesile oluyor. Taliban saldırılarında, hükümetin elindeki savunmasız kasaba ve güvenlik noktaları hedef alınıyor. Uzmanlar bu saldırıların hükümetin savunma sistemini test ettiğini ve terörle mücadele için Afgan hükümetine bağlı güvenlik güçleri için büyük bir yüzleşme olduğunu söylüyor.

ABD GÜVENLİK AÇIĞI YARATARAK MI ÇEKİLİYOR?

Afgan ve ABD’li yetkililer, geri çekilmenin ardından şiddet olaylarının artmasını önlemek için yoğun bir diplomatik çaba başlatsa da çözüme yönelik kesin adım atılamamıştı. ABD, iki tarafa ateşkes anlaşması için baskı yaptı ancak başarılı olamadı. Terör araştırmacıları Taliban eylemlerinin ne kadar daha sürdürebileceğin belirsiz olduğunu fakat devam eden saldırıların ülkenin güvenlik güçlerinde moral kaybı yaratabileceğine dikkat çekiyor.

“HÜKÜMET, TALİBAN İLE GÖRÜŞMEYE HAZIR”

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Foreign Affairs Dergisi için kaleme aldığı bir makalede, Taliban’ın ABD’nin geri çekilmesini fırsat olarak görmesinin büyük büyük bir hata olacağını belirterek şunları kaydetti:

“Mevcut durum benim için, Afganistan İslam Cumhuriyeti’nin seçilmiş lideri olarak, barışa olan bağlılığımı yinelemek ve ilerletmek adına başka bir fırsat. Şubat 2018’de Taliban’a koşulsuz barış teklifinde bulundum. Bunu, o yılın haziran ayında üç günlük bir ateşkes izledi. 2019’da, Taliban ile zorunlu müzakereler düzenlendi ve o zamandan beri hükümet, Afgan anayasasının değerleri ve Birleşmiş Milletler’in (BM) İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi çerçevesinde hareket ediyor. Hükümetimiz, Taliban ile görüşmelere devam etmeye hazır. Eğer barış sağlanacaksa, görevimi erken bitirmeye dâhi hazırım.”

“TALİBAN BARIŞTAN ÇOK İKTİDARLA İLGİLENİYOR”

Nisan ayında tarafların İstanbul’da bir araya gelerek barış görüşmeleri planlanıyordu. Fakat Taliban liderleri görüşmelere katılmayacakları söyleyerek diyalog süreci askıya almıştı. Gani, Taliban’ın müzakereleri reddederek saldırılara devam etmesi halinde Afgan Silahlı Kuvvetleri’nin cevap vereceğine dikkat çekti.

Gani Taliban’ın hükümet adaylığı açıklamalarına şu ifadeler ile yanıt verdi:

“Taliban’ın Afganistan vizyonu hakkındaki kritik soruları yanıtlaması gerekiyor. Meşru seçim sonuçlarını kabul edecekler mi? Kadınlar ve azınlıklar da dâhil olmak üzere tüm Afganların haklarını korumayı taahhüt edecekler mi? Bu sorulara olumsuz yanıtlar, Taliban’ın nisan ayı sonunda İstanbul’da başlaması beklenen barış konferansından çekilme kararıyla verilmiş oldu. Görünüşe göre, Taliban barıştan çok iktidarla ilgileniyor. Siyasi çözüm, Taliban’ın topluma ve hükümete entegrasyonu ile gerçekleşir. Ancak top şu an onların sahasında.”