Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Taliban’ın askeri eylemlere son verme ve Afgan bölgeleri ile temas kurma konularında şimdiye dek verdiği sözleri tuttuğunu söyledi.

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı bir parti toplantısında, “Taliban güçlerinin, savaş eylemlerine son verilmesi, çatışmada yer almış herkesin affedilmesi ve kapsayıcı koalisyon yönetimlerinin oluşturulması adına ülke genelinde diyalog kurulması gerekliliği konularına dair yaptıkları açıklamaları şu an için yerine getirdiklerini görüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bakan Lavrov, Birleşik Rusya Partisi temsilcilerinin yer aldığı toplantıdaki açıklamalarında, Taliban güçlerinin, dün eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Ulusal Uzlaşı Komisyonu Yöneticisi Abdullah Abdullah ve bugün de ülkenin kuzeyinde Taliban’a karşı direniş ortaya koymaya devam edeceklerini söyleyen Pencşir vilayeti ile temas kurduklarını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı, Taliban güçlerinin eylemlerinin, Orta Asya’daki müttefiklerinin güvenliği bakımından Rusya için çok mühim bir mesele olduğunu belirterek, “Rusya Federasyonu toprakları için bazı risklerin ortaya çıkıp çıkmaması, onların güvenliğine bağlı.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye