Afganistan Taliban’ı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın “1 Mayıs’a kadar askerlerimizin tamamını çekmemiz taktiksel nedenlerle zor duruyor ancak burada uzun süre kalmaya niyetimiz olmadığını söyleyebilirim.” açıklamasına tepki gösterdi.

Taliban’dan yapılan açıklamada, ABD ve bazı NATO üyesi ülkelerin Afganistan’dan çekilmeme yönündeki açıklamasının “işgale devam” anlamına geldiği belirtildi.

Afganistan’daki savaşı sonlandırmanın en kolay yolunun Doha anlaşmasına uymak olduğu ifade edilen açıklamada, Taliban’ın bu anlaşmaya uyduğu ve ABD’nin de uymasının beklendiği bildirildi.

Açıklamada, Doha anlaşmasına göre belirlenen tarihte tüm yabancı güçlerin ülkeden çekilmediği takdirde anlaşmayı bozan tarafın ABD olacağı kaydedildi.

Yabancı güçlerin 1 Mayıs’a kadar ülkeyi terk etmezse, (Taliban) tekrar savaşa devam edeceği belirtilen açıklamada, o zaman savaşın devamı sonucu yaşanan can kayıplarından Doha anlaşmasına uymayan ülkelerin sorumlu olacağı aktarıldı.

Açıklamada, “Afganistan, Afganların ülkesidir, buraya herhangi bir sistemi getirmek bu milletin hakkıdır ve dışarıdan hiç kimse Afganlara herhangi bir sistemi dayatamaz ve bu hakka da sahip değildir.” ifadesi kullanıldı.

ABD Başkanı Joe Biden, dün gerçekleştirdiği ilk basın toplantısında “1 Mayıs’a kadar askerlerimizin tamamını çekmemiz taktiksel nedenlerle zor duruyor ancak burada uzun süre kalmaya niyetimiz olmadığını söyleyebilirim.” demişti.

Biden, Afganistan’dan çekildikten sonra bölgenin güvenliğinin sağlanması için Afganistan’da asker bulunduran NATO müttefikleri ile görüştüklerini ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da bu hafta Brüksel’de NATO müttefikleri ile temasta bulunduğunu kaydetmişti.