Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

“Bu hafta, artık alışmaya başladığımız uluslararası güzel haberler serisine katkı jimnastikten geldi.” diyen Behçet Üstün, “Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Trampolin Jimnastik Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye trampolin jimnastik tarihinin ilk madalyalarını kazandı. Gençler senkronize finalinde Elif Çolak ve Sıla Karakuş gümüş, gençler bireysel finalinde Elif Çolak bronz madalyanın sahibi oldu. Genç kızlarımızı kutluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Süper Ligi ile ilgili tepkilerin devam ettiğini belirten Üstün’ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Avrupa Süper Ligi’nin doğmadan ölmesine rağmen özellikle taraftar tepkileri hâlâ sürüyor. İngiltere Premier Lig’in 34. hafta maçı olan ve sonucuna göre belki de şampiyonun resmileşeceği Manchester United – Liverpool maçından önce United’lı taraftarların Avrupa Süper Ligi ve kulübün sahibi olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) kökenli Glazer ailesine yönelik protestoları karşılaşmanın ertelenmesine neden oldu.

Unitedlı taraftarlar maç öncesi, sloganlar ve meşalelerle Old Trafford Stadyumu’na girerek sloganlarla protestoda bulundular.

Bu esnada polisle çatışma da yaşandı. Erteleme sonrasında kulüp bir açıklamada bulundu:

‘Polis, Premier Lig, Trafford Meclisi ve kulübümüz arasında devam eden görüşmeler sonrası Liverpool maçı güvenlik ve emniyet endişeleri nedeniyle ertelenmiştir. Maçın oynanacağı tarihi daha sonra Premier Lig yönetimi kararlaştıracaktır. Taraftarlarımızın Manchester United’a olan tutkusunun farkındayız ve barışçıl protesto haklarına, özgür düşüncelerini ifade etme haklarına tamamen saygı duyuyoruz. Polisleri, görevlileri, takımı tehlikeye atan taraftarlarımızın yarattığı rahatsızlıktan ötürü endişe duyuyoruz. Polise desteği ve yardımları için teşekkür ediyoruz.’

İSVEÇ’TE AVM TEPKİSİ

Bir başka protesto da İsveç’te gerçekleşti. Pandemi nedeniyle hükümetlerin aldığı önlemlerdeki çelişkili kararlar muhtelif ülkelerde tepki çekmeye devam ediyor. İsveç kulübü AIK taraftarları da AVM’lerin açık, stadyumların ise kapalı olmasını stadyumları yakınlarındaki bir AVM’yi tribüne çevirerek gösterdiler. AVM kat balkonlarını bayrakları ve flamalarıyla maç atmosferine çeviren taraftarlar oldukça yaratıcı bir protestoya imza attılar.

TFF İLE FATİH TERİM GERGİNLİĞİ

Ülkemizde ise Avrupa’daki gelişmeler dışında kısır çekişmeler sürüyor. Hafta içine Terim – Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) polemiği ve Joseph de Souza’nın açıklamaları damga vurdu.

Fatih Terim kendilerine yapılan disiplin sevkleri ile diğer rakiplerine yapılan uygulamaları eleştirmişti. Bunun üzerine TFF bir açıklama yayınladı:

‘Galatasaray AŞ. ile İttifak Holding Konyaspor arasında dün akşam oynanan maç sonrasında düzenlenen basın toplantısında Galatasaray Teknik Sorumlusu Fatih Terim’in Başkan Vekilimiz Sayın Mehmet Baykan ile ilgili haksız itham içeren ifadeleri olmuştur.

Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, müsabakalara ilişkin disiplin sevkleri, müsabakalarda görevli, temsilci ve hakem raporları esas alınarak TFF Hukuk Müşavirliği tarafından yapılmaktadır.

Fenerbahçe AŞ. ile Kasımpaşa AŞ. arasında 25.04.2021 tarihinde oynanan Süper Lig müsabakasında Kasımpaşa AŞ. analistinin Fenerbahçe AŞ. İdari Direktörü Emre Belözoğlu’na yönelik sözleri olduğu, aynı esnada Emre Belözoğlu’nun sözlü olarak karşılık verdiği, Fenerbahçe AŞ. Antrenörü Volkan Demirel’in bahsi geçen analistin bulunduğu tribüne çıkmak istediği rapor edilmişse de, bu eylemlerin yatıştığı ve yapılan söylemlerin bir disiplin ihlali boyutuna ulaşmadığı Hukuk Müşavirliği’nde görevli disiplin müfettişleri tarafından değerlendirilmiş ve herhangi bir disiplin işlemi yapılmamıştır.

Olayların başlangıç kısmının benzer olduğu Galatasaray AŞ. ile Çaykur Rizespor AŞ. arasında 19.03.2021 tarihinde oynanan müsabakada Çaykur Rizespor AŞ. Antrenörü Yılmaz Bal’ın “Sakin ol” şeklindeki söylemine Galatasaray AŞ. Teknik Sorumlusu Fatih Terim’in “Bana mı dediniz, kim o?” şeklinde cevap verdiği rapor edilmiş ve yapılan bu söylemlerin bir disiplin ihlali boyutuna ulaşmadığı tespit edilmiş ve bu eylemlerinden dolayı herhangi bir disiplin işlemi yapılmamıştır.

Ancak, olayın akabinde Fatih Terim ve Galatasaray AŞ. Antrenörü Ümit Davala’nın küfür içerikli hakaret eden sözler sarf ettiği müsabaka görevlileri tarafından raporlanmış ve bu nedenle Futbol Disiplin Talimatı’nın 41. Maddesinde yer alan hakaret eylemi nedeniyle hem Fatih Terim hem Ümit Davala PFDK’ya sevk edilmişlerdir.

Yukarıda belirtildiği üzere olayların başlangıcı her iki müsabakada da benzer nitelik taşımasına karşın, olayların devamında küfür içerikli hakaretler söz konusu olup bu eylem nedeniyle yapılan disiplin işlemi farklılık arz etmektedir.’

Fatih Terim de buna Konyaspor maçı sonrasında şöyle yanıt verdi:

‘Söz konusu basın toplantısında, ne kulübüm Galatasaray’la ne de kendimle alakalı olan bir soru ile karşılaşmamın ardından, sorunun muhatabı olmadığımı, konu ile ilgili gerekli bilgilerin TFF’nin İdari ve Hukuk İşleri Sorumlusu Başkan Vekili Mehmet Baykan aracılığıyla verilebileceğini aktardım. Sorunun muhatabı doğru gösterilmiş olacak ki bugün konu üzerinde gerekli aydınlatılma Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapıldı. Bu vesileyle yardımcı antrenörümüz Ümit Davala ile birlikte ikişer müsabakadan men cezası aldığımız Çaykur Rizespor maçında yaşanan tartışmada rakip kulüp temsilcisinin söylemlerinin raporlara ‘eksik’ veya ‘yanlış’ yansıtıldığını biz de öğrenmiş olduk. Bu noktada Türkiye’de futbolun geliştirilmesiyle ilgili birçok konuda vermedikleri, zaman zaman başkanlık düzeyinde olmak üzere mensuplarına yöneltilen çok sayıda suçlamaya göstermedikleri reaksiyonu, bir basın toplantısında sorulan soru üzerine jet hızıyla vermelerinden ötürü Türkiye Futbol Federasyonunu ve ilgili kişileri konu hakkındaki hassasiyetleri için tebrik ediyorum.”

Bu tartışma da muhtemelen tüm diğer öncekiler gibi bir sonuca varmadan unutulacak.

BEŞİKTAŞLI OYUNCUDAN TEŞVİK SUÇLAMASI

Haftanın en önemli, ancak kamuoyunda önemli olduğu oranda yok sayılan konusu ise Beşiktaş’ın başarılı orta sahası Joseph De Souza’dan geldi.

Çaykur Rizespor maçı sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi De Souza:

‘Rizespor sadece kendisi için puan almaya çalışmadı. Bu puanı başkalarına hediye etmek istediler. Büyük bir prim koydular ortaya. Tanrıya şükürler olsun ki, onlara fırsat vermedik. Biz kazanmayı bildik.’

Bu sözler açık bir şekilde teşvik primi suçlaması içeriyor. Kanunlarımızda teşvik primi ile şike aynı şekilde değerlendiriliyor. Aktif bir futbolcunun net bir şekilde şike suçlamasında bulunmasına ne federasyondan ne de adli mercilerden bir tepki gelmemesi ise oldukça yadırgatıcı bir durum. Bu ifadelerin araştırılması, suçu işleyen birisi veya birileri varsa onların gerekli cezayı almaları gerekiyor. Aksi takdirde Josep De Souza’nın bu sözlerinin bir yaptırımı olmalı.

Zaten birçok sorunla boğuşan, iyice gergin bir toplumda bu tarz ayrıştırıcı ifadelerin hiçbir şey yaşanmamışçasına geçiştirilmesinin ileriye dönük sonuçları korkarım oldukça üzücü olabilir.”