Haber: Gökhun Göçmen

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 yıl önce katıldığı Kuşak ve Yol Forumu’nun gelecekteki dünya düzenine bir ön izlemesi olarak kabul ediliyor. Dr. Barış Adıbelli’ye göre 2017 yılındaki etkinliğin açılış konuşmasını yapan ülkeler Kuşak ve Yol’un sacayağını oluşturuyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in 2013 yılında kamuoyuna duyurduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne 2022 itibarıyla 150’ye yakın ülke uzlaşı imzası attı. Katılımcı ülkeler arasındaki Orta Kuşak’ta yer alan Türkiye’nin ise önemi günden güne artıyor. Ankara yönetimi inisiyatifin ilan edildiği 2013’te yeni denklemde yerini alırken, 13 Mayıs 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyareti süreci hızlandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuşak ve Yol Forumu’nda yaptığı konuşmada “kazan-kazan” temelindeki iş birliğini çerçevesini  “Dünya genelinde 60’dan fazla ülkeyi kapsayan Yeni İpek Yolu girişimi yaklaşık 40 milyon kilometre karelik bir alanı ve dünya nüfusunun 4,5 milyarını ifade eden çok önemli bir proje. İkili, çok taraflı ve bölgesel iş birliklerinden istifade edecek bu girişimin, kazan-kazan anlayışıyla hayata geçirilmesi büyük önem arz ediyor.” ifadeleri ile çizmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca ortak finans mekanizmalarının kurulması gibi bir dizi öneride bulunmuştu.

Dumlupınar Üniversitesinden Dr. Barış Adıbelli, CRI Türk’e yaptığı değerlendirmede Ankara’nın Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin ilan edilmesinden önce de tarihe İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasına ilgi duyduğunun altını çizerek, eski Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Çin’e hediye ettiği tabloyu anımsattı. Dr. Adıbelli “Çin parlamentosunun karşısındaki müzede girişe yakın bir camekanın içinde küçük bir pano gözünüze ilişir. Dikkatli baktığınız zaman plaka üzerine çizilmiş İpek Yolu’nun tarihi rota olduğunu görürsünüz. Bu Türkiye Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel’in hediyesidir. Yani, Türkiye’nin İpek Yolu’na verdiği önem çok öncelere dayanıyor.” diye konuştu.

Çin ve Türkiye arasındaki tarihi İpek Yolu’nun sadece ticari bir hat değil aynı zamanda kültürlerin, medeniyetlerin ve halkların birbirleriyle iletişim kurduğu yapı haline geldiğine dikkat çeken Dr. Barış Adıbelli, 2017 yılındaki ziyaretin aynı zamanda yeni dünya düzenine işaret ettiğini aktardı. Dr. Adıbelli Kuşak ve Yol Forumu’nun açılışında Çin, Rusya ve Türkiye liderlinin konuştuğunu vurgulayarak “Bu ülkeler Kuşak ve Yol’un üç önemli sacayağını, üç temel sütununu temsil ediyor.” ifadesini kullandı.

Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin yenidünya düzenin kurumsallaşan hali olarak tanımlayan Dr. Barış Adıbelli’nin konuşmasını takipçilerimizin dikkatine sunuyoruz: