China Daily

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, kiliseleri hedef alan kundaklama ve yıkıcılık çılgınlığını “kabul edilemez” olarak kınadı. Son haftalarda Kanada’da yerli çocuklar için eski yatılı okulların bulunduğu yerlerde bin 100’den fazla mezarın korkunç keşfinden bu yana düzinelerce kilise yakıldı, yıkıldı ve tahrip edildi.

Geçen hafta perşembe günü Kanada Günü’nde Calgary of Alberta’da en az 10 kilisenin kırmızı sprey boyayla tahrip edilmesi ve bazı kiliselerin duvarlarına “biz çocuktuk” ve “bizim yaşamlarımız önemlidir” yazılmasından sonra Trudeau, yaptığı açıklamada, “Katolik kiliselerine karşı olanlar dâhil ülke çapında görülen yıkıcılık eylemleri yanlış ve kabul edilemez.” dedi.  

Trudeau, yerli halk ve yerli olmayan Kanadalılar arasında uzlaşma çağrısında bulunmasına rağmen, bütün sorunların giderilmesinin birkaç yıldan fazla bir süreyi alacağını söyleyerek, yerli halkın özellikle Katolik kilisesine yönelik öfkesini yatıştırmadan yeterince uzak olduğunu kanıtladı. Katolik kilisesi, 1840’lardan 1990’lı yıllara kadar yerlilerin, Eskimoların ve Metis etnik grupların en az 150 bin çocuğunu “asimile etmek” için açılan yatılı okulların yarısından fazlasının asıl operatörüydü. 

KANADA’NIN SOYKIRIM GİRİŞİMİ SİLİNEMEZ

Kilise, birçok kişinin organize, sistemik kültürel ve fiziksel soykırım olarak gördüğü şey için asla özür dilemedi. Ülkede geçen aydan bu yana üç yerde bulunan yerlilerin çocuklarının kalıntılarının buzdağının sadece görünen yüzü olduğuna inanılıyor. 

Ne gariptir ki, Trudeau yönetimi, Washington’ın Çin’i kontrol altına alma stratejisi kapsamında sadece bir kukla olma gerçeğine bakmaksızın Xinjiang’da sözde insan hakları sorunlarını abartmak için müttefiklerine liderlik ederken, ülkesinin tarihinin karanlık yüzü dikkatleri üzerine topladı.

Kanada’nın ülkenin yerli sakinlerine eziyet etme tarihine ilişkin yansıması sığ kalıyor. Ve dahası Trudeau’nun sorumluluğu Papa’ya yüklemeye çalışması utanç verici. Trudeau, 25 Haziran’da Papa Francis’i yerli çocukların kaldığı yatılı okulları yönetmede Katolik kilisesinin rolü nedeniyle özür dilemesi için Kanada’ya çağırdığını söyledi.

Bu tür bir karışık durumla karşı karşıya kalan Trudeau’nun yerli ve yerli olmayan Kanadalılar arasında beş ila altı yıl içinde uzlaşmaya varmak için bir zaman belirleme girişimi başarısızlığa mahkumdur.