Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından 2013 yılında ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifi dünyanın dikkatini çekti. Tüm dünya, Çin’in bu önerisinden faydalanmaya başladı.

(27 Ağustos 2018, Xi Jinping Kuşak ve Yol İnşasını İlerletme Çalışmalarının 5. Yıl dönümü Toplantısı’nda konuşma yapıyor)

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 27 Ağustos 2018 tarihinde başkent Beijing’de Kuşak ve Yol inşasının 5. yıl dönümü konulu toplantıda, Kuşak ve Yol’un, güzergahtaki ülkelerin halklarına yarar getireceğini ve insanlığın ortak kader topluluğunun kurulmasına katkı yapacağını belirtti.

(7 Eylül 2013, Xi Jinping Kazakistan’ın Nazarbayev Üniversitesi’nde “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı”nın ortaklaşa inşasına ilişkin stratejik bildiriyi ilk defa ortaya koydu)

Xi Jinping, Kuşak ve Yol inisiyatifini ortaklaşa inşa etmenin hem ekonomik iş birliği, hem de küresel yönetişimi iyileştirecek ve ekonomik küreselleşmeyi ilerletecek önemli bir yol olduğunu vurguladı.

(3 Ekim 2013, Xi Jinping Endonezya parlamentosunda yaptığı konuşmada 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu önerisini ortaya koydu)

Nitekim Xi Jinping, 2013’ten itibaren her fırsatta Kuşak ve Yol’un jeopolitik veya askeri ittifak değil, bir ekonomik inisiyatif olduğunu vurguladı. Xi, ideolojik farklılığı ve sıfır toplamlı oyunu bir kenara bırakıp, bu açık ve kapsayıcı inisiyatife tüm ülkelerin katılımını beklediğini söyledi.

(15 Mayıs 2017, Xi Jinping Kuşak ve Yol Uluslararası İş birliği Forumu kapsamındaki Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı)