CRI Türk Dış Haberler Servisi

Avrupa Birliği (AB) hafta başında yıllık Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) rakamlarını açıkladı. Verilere göre AB’nin toplam GSYİH’si 2021 yılında yüzde 5,2’lik bir büyüme kaydederek 15,73 trilyon dolara ulaştı.

GSYİH, dördüncü çeyrekte önceki çeyreğe göre Avusturya’da yüzde 2,2, Almanya’da 0,7 ve Letonya’da yüzde 0,1 gerilerken, İtalya’da yüzde 0,6, Fransa’da yüzde 0,7 ve İspanya’da yüzde 2 arttı. Söz konusu oran önceki yılın aynı dönemine kıyasla ise Almanya’da yüzde 1,4, Fransa’da 5,4, İtalya’da 6,4 ve İspanya’da yüzde 5,2 yükseldi.

AVRUPA ARTIK ÇİN’İN GERİSİNDE

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan rakamlar Çin’in ilk kez 27 üyeli AB’yi GSYİH konusunda geride bıraktığını kanıtlıyor. Ulusal İstatistik Bürosu, 17 Ocak’ta yaptığı açıklamada Çin’in 2021’de 8,1’lik büyüme kaydettiğini ve GSYİH’nin 18 trilyon dolara (114,37 trilyon yuan) yükseldiğini duyurmuştu.  Çin’de ayrıca 2021 yılında 12 milyon kişi istihdam edilirken, harcanabilir gelir 2020’ye oranla yüzde 8,1 artarak 5 bin 515 dolara ulaştı.

Uzmanlar, Çin’in tek başına GSYİH parametresinde AB’nin toplamını geride bırakmasını “tarihi bir an” olarak yorumluyor. Zira Çin’in GSYİH’deki hızlı büyümesi Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2022 tahminleri geride bıraktı. Çin’in yakaladığı karşılaştırma üstünlükte salgınla mücadelenin etkili olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte 2,7 trilyon dolarlık ekonomik genişliğe sahip olan İngiltere’nin AB’den ayrılması da dengelerin değişmesini beraberinde getirdi.

KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİR FARKLI

Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü Avrupa Çalışmaları Direktörü Cui Hongjian, Global Times gazetesine verdiği demeçte Çin’in 1,4 milyarlık devasa iç pazarının büyümenin motorları arasında yer aldığını vurgularken, AB’nin dijital ekonomi gibi alanlarda görece geride kaldığına dikkat çekti.

Öte yandan Çin’in yakaladığı ekonomik büyümeye karşın kişi başına düşen gelirin istenilen seviyede olmaması dikkat çekiyor. 2020’de AB’nin ortalama kişi başına GSYİH’si Çin’in yaklaşık 3,6 katı iken ABD’nin rakamı Çin’in yaklaşık 6 katıydı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Ning Jizhe Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından düzenlenen basın toplantısında şu değerlendirmede bulunmuştu:

“Çin’in kişi başına düşen GSYİH’si yüksek gelirli ülkeler sınıfına henüz çıkmadı. Çin’in bu konuda gelişmiş ülkelerle arasında büyük mesafe bulunuyor. Çin halen dünyadaki en büyük gelişmekte olan ülkedir ve uzun vadede sosyalizmin başlangıç aşamasındadır. Çin’de bölgesel büyümedeki dengesizliği de büyük. Bu sorunların göz önünde bulundurulması gerekiyor.”