China Daily

Yeni biten Bahar Festivali sırasında iç turistler ülke çapında 251 milyon yolculuk yaptı, turizm harcamaları 289,2 milyar yuan (45,45 milyar dolar) civarındaydı ve kış sporları bilet satışları önemli bir artış gösterdi ve sinema gelirleri 6 milyar yuanı aştı, bunlar toplamda en yüksek ikinci Bahar Festivali harcamaları oldu.

Kış sporları ile ilgili harcamalar bu yılki Bahar Festivali’nin en yüksek harcaması oldu. Ctrip’in perşembe günü verdiği habere göre, otellerde kayakla ilgili ayırtılan yerler yıllık bazda 5 Şubat’ta yüzde 54 artarken, kış sporları ile ilgili tatil beldelerindeki bilet satışları yüzde 40 kadar arttı.

Çin turizm Akademisi’nin bir raporuna göre, Çin’de kar ve buz turizminden faydalanan insanların sayısı 2021-2022 sezonunda kişi/zaman sayısı 350 milyona ulaşacak. Bunu Beijing Kış Olimpiyatlarına yönelik talep ve arz tetiklerken, turizm tüketimlerini artırdı ve ulusal kar ve buz tesislerinin durumunu iyileştirdi. Bu endüstriden elde edilen gelirin 323,3 milyar yuanı bulması bekleniyor.

KIŞ SPORLARI İLE İLGİLİ HARCAMALAR BAHAR FESTİVALİ’NİN EN YÜKSEK HARCAMASI OLDU

İnsanlar daha zenginleşirken, tüketim eğilimleri, bayramları kutlama biçimleri ve tatil tarzları da büyük değişiklikler geçiriyor Çin Yeni Yılı artık sadece ailelerin bir araya gelmesi ile sınırlı değil. Çin Turizm Akademisi’nin 2022’nin ilk çeyreğinde yaptığı bir araştırma kültürel deneyimlerin bahar Festivali tatilindeki tatil ve tüketimin ana içeriği haline geldiğini gösterdi.

Çin’in modern kent ekonomisinin diğer önemli bir kısmı ise “gece ekonomisi”. İnsanların gıda, giyim ve ulaşım gibi temel tüketim ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra, öğrenme, eğlence ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasına da yardım ettiği dikkate alınırsa, gece ekonomisinin ikili dolaşım kalkınma paradigmasını teşvik etmekteki rolü azımsanamaz.

Başka bir deyişle, tüketim Çin’in ekonomik büyümeyişi taşıyan ve ulusal ekonominin dönmesini kolaylaştıran en güçlü motordur. Tüketim pazarının Bahar Festivali tatili sırasındaki muazzam coşkusu insanların Çin tüketici piyasasının sürdürülebilir toparlanma eğilimini değiştirmediğini ve halen güçlü bir potansiyele sahip olduğunu güçlü bir biçimde hissetmesini sağlayabilir. Eğer Çin iç talebin artırılması ve tüketimin ekonomik kalkınmadaki temel rolünü güçlendirmeye öncelik verme stratejisine bağlı kalırsa, ekonomik gelişmesine kesinlikle güçlü bir ivme kazandıracaktır.