AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, 2019 yılı sonunda çalışmalarını tamamlayan komisyonda görev alan milletvekilleri olarak, özel gereksinimli bireyler için kanun teklifi hazırladıklarını bildirdi. 

Başkanlığını yaptığı araştırma komisyonunun, raporunu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kuruluna sunduğunu anlatan Çelik, 2019 yılı sonunda çalışmalarını tamamlayan komisyona üye milletvekillerinin, gönüllü olarak ilgili bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşlarıyla (STK) çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Çelik, komisyon olarak farklı illerde gerçekleştirdikleri geniş katılımlı toplantılarda, bu bireyler hakkında farkındalık olmadığını gördüklerini dile getirerek; herkesin, özel gereksinimli bireyler konusunda bilgilendirilmesi gerektiğine işaret etti. Çelik, İçişleri Bakanlığı ile kaymakamların bu konuda bilgilendirilmesi konusunda görüşmeler yaptıklarını bildirdi.

Devletin, özel gereksinimli bireye, küçük yaşta yaptığı bir birim yatırımın, ilerleyen yıllarda 8 birim kazanç olarak döndüğünü anlatan Çelik, Türkiye’nin, bu bireyler için çok önemli hizmetleri hayata geçirdiğini ancak kat edilecek önemli bir mesafe bulunduğunu söyledi.

Kemal Çelik, söz konusu bireylerin ailelerinin bilinçli olduğuna ve STK’lerin çatısı altında iyi örgütlendiklerine dikkati çekerek, Türkiye Otizm Meclisi’nin buna çok iyi bir örnek olduğunu ifade etti. Çelik, “Onlarla Gençlik ve Spor Bakanımızı, Milli Eğitim Bakanımızı ve Aile Bakanımızı ziyaret ettik. Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanımızı, YÖK’ü ziyaret edeceğiz. Somut taleplerimiz oldu bakanlarımızdan ve çok olumlu karşılandı. Örneğin bu çocukların eğitiminde, müzik ve spor çok önemli. Milli Eğitim Bakanımızdan müzik eğitimine müfredatta özel bir yer verilmesini, bu çocuklarımıza daha çok müzik dersi verilmesini istedik.” diye konuştu.

Salgın öncesinde, bu bireyler ve ailelerinin, Gençlik ve Spor Bakanlığı tesislerinde ağırlandığını da anlatan Çelik, bu imkanın daha sonraki dönemde sunulabilmesi için protokol imzalandığını kaydetti.