Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Tahran’da İran’ın 8. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüştü.

Görüşmede, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye-İran Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ile AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel de hazır bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop,  İran’ın 8. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşmesinin ardından Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını ilettik. İran halkı için hayırlar getirmesini temenni ederek, kendilerine görevlerinde başarılar diledik.” ifadelerini kullandı.

Şentop ayrıca, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi’nin gelecekteki toplantısının iki ülke arasındaki iş birliğinin ilerletilmesi yolunda etkili bir adım olması temennisinde bulundu.

“KOMŞULUK SİYASETİ, YENİ HÜKÜMETİN ÖNCELİKLERİ ARASINDA”

Reisi de görüşmede İran ile Türkiye arasındaki münasebetlerin komşuluk ilişkilerinden öte olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ortak inançlar, iki ülke halkını birbirine çok yakınlaştırmıştır. İran’ın yeni dış siyaseti dost ve kardeş Türkiye ile ilişkilerin muhtelif alanlarda genişletilmesidir. Tahran ve Ankara, ilişkileri her alanda ilerletmek için birçok uygun potansiyele sahiptir. İlişkilerin düzeyinin yükseltilmesi, iki ülke arasındaki iş birliğini bölgesel ve uluslararası alanda daha etkili bir şekilde ileri götürebilir.”

Komşuluk siyasetinin yeni hükümetin öncelikleri arasında olacağını dile getiren Reisi, “Komşuluk siyasetinin başarısı, İran ile Türkiye arasındaki çok yönlü ilişkilerin derinleştirilmesine ve geliştirilmesine bağlıdır.” değerlendirmesini yaptı.