CRI Türk Haber Merkezi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, göreve geldikten sonra Dolar/TL’de yaşanan yukarı yönlü dalgalanma sonrası piyasaya itidal çağrısında bulunmuştu.

Türk Lirasını içerideki ekonomik sorunlar etkilerken aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tahvil faizlerinin artışı da gelişmekte olan ülke para birimlerini negatif etkiliyor.

Bu iki gelişmenin ortasında kalan Türk Lirasının değerini korumak adına bir önceki TCMB Başkanı Naci Ağbal, başkan olarak katıldığı son Para Politikaları Toplantısında (PPK) 200 baz puanlık bir artış kararı alıklarını açıklamıştı.

Ağbal’ın görevden alınması ve yerine “faizin enflasyon yarattığı” teorisini desteklediği bilinen Şahap Kavcıoğlu’nun atanması piyasalarda erken faiz indirimi beklentisi oluşturmuştu. Bu beklentiyi negatif fiyatlayan piyasa aktörleri, Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında değer kaybetmesine neden olan bir piyasa süreci izledi.

AÇIKLAMALARIN KİLİT NOKTASI FAİZ İNDİRİMİ MESAJI

Ancak yeni başkan Kavcıoğlu Bloomberg’e yaptığı son açıklamasında, piyasanın beklentisinin aksine ani bir faiz indirimi ya da erken dönemde bir faiz indirimi kararı almayı düşünmediklerini belirtti.

Kavcıoğlu, “Nisan veya sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde ön yargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum.” ifadeleriyle hem yerli hem de yabancı yatırımcılara mesaj verdi.   

“Yeni dönemde de kararlarımızı kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak şekilde almaya devam edeceğiz.” diyen Kavcıoğlu, “Bu çerçevede şu ana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de gözlemleyeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Yeni TCMB Başkanı Kavcıoğlu, enflasyonu düşürme hedeflerini açıklayarak “Merkez Bankası %5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı.” dedi.