CRI Türk Haber Merkezi

Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi, 19 Mart Cuma gününü 1.529,99 puandan kaparken bir gün önce Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 200 baz puan artırdığı faizle piyasalarda güven duygusunu güçlendirmeye devam ediyordu.

Hafta sonu TCMB Başkanı’nın değişmesiyle pazartesi günü için endişeli bir bekleyiş vardı. Birçok yabancı yatırımcının Türkiye’nin aldığı kararı nasıl karşılayacağı merakla bekleniyordu.

22 Mart Pazartesi sabahı, Cuma günü 1.529 seviyesinden kapanan BIST 100 endeksinde satışlar etkisini gösterdi. Gün içinde yüzde 10’a yaklaşan değer kaybı nedeniyle devre kesici uygulamasına gidildi.

Borsa pazartesi gününü 1.379,25’ten kapatırken sanayiden, bankacılığa ve hizmet sektörüne kadar birçok sektörün borsa değerlerinde düşüşler kaydedildi.

Uzmanlar, düşüşte pazar gecesi ani biçimde artan Dolar/TL kurunun da etkili olduğunu belirtirken hafta içinde hem borsa da hem de Dolar/TL’de dengelenme beklediklerini belirtiyorlar.

Salı gününe de düşüşle başlayan BIST 100 endeksi açılışta 1.255 puana kadar gerilerken devre kesici uygulaması yeniden devreye sokuldu ve buradan tekrar 1.300’e doğru bir hareket başladı.

Analistler, borsa yatırımcılarına sakin olmaları ve dengelenme sürecinde hızlı karar vermemeleri konusunda uyarılarda bulunuyor.

BORSA’DAN  AÇIĞA SATIŞ DÜZENLEMESİ

Haftanın ilk işlem gününde usulsüz açığa satış konusunda yatırımcıları uyaran Borsa İstanbul yönetimi yeni işlem gününde de açığa satışla ilgili sadece bugün geçerli olacak bir düzenlemeye gitti.

Buna göre BIST 50 paylarında bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun 11/02/2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca BIST-50 Endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabilmektedir. Söz konusu paylarda 23/03/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.”