Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, yükselen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tahvil faizlerinin Türkiye’yi nasıl etkilediği ve gelişen ülke kurlarında yaşanan baskı hakkında Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

ABD tahvil faizlerinin TL’ye olan etkisini değerlendiren Wietoska, “Türkiye’nin kaydettiği ilerlemeyi hepimiz görüyoruz. Türkiye’nin 4. çeyrek büyümesinin iyi geleceğini düşünüyoruz. TCMB’den adım atıldığını görmemiz gerekiyor, biraz daha sıkılaşma gelmeli. 100 baz puanlık faiz artırımı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ters dolar ikamesinin başladığını fakat yavaş ilerlediğini dile getiren Wietoska, “Yabancı yatırımcılar faiz artırımını yakından takip ediyor. TCMB söylediğini yaparsa yabancı yatırımcı kalır. Türkiye’de 2.yarıdan sonra 300-400 baz puan faiz indirimi bekliyoruz.” dedi.

Wietoska, ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş hakkında yaptığı değerlendirmede, birkaç gündür ABD tahvil faizlerinde fazlaca oynaklık yaşandığını ve faizlerin artmasının gelişen ülke para birimleri için önemli olduğunu kaydetti.

Kaynak: www.bloomberg.com