Haber: Samet Demir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) merakla beklenen faiz kararını para politikası kurulu toplantısının ardından açıkladı. Buna göre, 1 hafta vadeli repo faizi yüzde 17’den 19’a çıkartıldı.

200 baz puanlık faiz artışının ardından döviz kurlarında gerileme gözlenirken Dolar/TL’ye bağlı gram altın fiyatında da sert bir geri çekilme izlendi.

Daha önce Morgan Stanley ve Bloomberg gibi birçok kuruluş TCBM’nin 100 baz puanlık bir artış yapmasını beklediklerini açıklamıştı. Dün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası Fed’in faizleri sabit tutma kararı sonrası TCMB’nin de minimum faiz artışıyla 100 baz puan artış yapması bekleniyordu.  Ancak TCMB beklentilerin üzerinde bir artışla 200 baz puanlık bir artış gerçekleştirdi.

TCMB yönetimi fiyat istikrarının korunması ve enflasyonla mücadele konusunda sergilediği kararlı duruşun devam edeceği yönünde sinyal verdi.

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) tahvil faizinin 1,65’in üzerine çıkması, gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kaybetmesine TCMB 200 baz puanlık faiz artışıyla yanıt vermiş oldu.

DOLAR TL YENİDEN 7,50’NİN ÜZERİNİ GÖREBİLİR

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz, TCMB’nin piyasaların beklentisini aşan faiz kararıyla ilgili CRI Türk’e şu değerlendirmede bulundu:

“Merkez Bankası beklentilerin yaklaşık iki katı fazla faiz artışı gerçekleştirdi. Bunun sebebi şu olabilir; ABD Merkez Bankası 2023 dâhil önümüzdeki yıllarda kendisi faiz arttırmayacağını söyledi. Fakat piyasada şu anda yukarı giden uzun vadeli Amerikan tahvil faizlerine müdahale edeceği yönünde bir sinyal de vermedi. ABD uzun vadeli tahvil faizlerinin artması Türkiye gibi yeni sanayileşen ülkelerin para birimlerini olumsuz etkileyecektir. Merkez Bankası buna önceden önlem almak istedi. Ayrıca TCMB, Türkiye-ABD ilişkilerinde ortaya çıkabilecek jeopolitik risklere karşı da bir önlem almaya çalıştı. Faiz artışının ardından Dolar/TL’de önemli bir geri çekilme oldu. Fakat bunun devam etmesi ya da bu nispeten düşük seviyelerde kalabilmesi ABD uzun vadeli faizlerinin yukarıya gitmemesine bağlı. Eğer ABD faizleri tırmanmaya devam ederse, Dolar/TL’de yeniden 7,5 TL ve üstü görülebilir.”